Сонувај V9, правосмукалка со одлична вредност за парите

Помина долго време откако немавме производи посветени на чистење на нашиот дом, паметни роботи, рачни правосмукалки и многу повеќе. Знаете дека овде секогаш ви помагаме да го направите вашиот дом паметен за да можете максимално да го искористите слободното време. Овој пат ќе разговараме за разноврсни рачни правосмукалки.

На табелата за анализа го имаме Dreame V9, рачна правосмукалка полна со додатоци и добра моќ што станува една од најдобрите вредности за парите на пазарот. Сигурно многу пати сте чуле за оваа правосмукалка, па сега е добро време да дознаете за неговите предности, а исто така и за слабостите.

Дизајн и градежни материјали

Во врска со дизајнот Сонувај ме тој не ризикуваше практично ништо. Но, без сомнение, она за што прво ќе зборуваме се материјалите, имаме прилично тенка мат бела пластика за скоро сите материјали, придружена со одредени завршувања во алуминиум со четка. Тежи релативно малку ако го споредиме со конкуренцијата, ова нè прави да имаме чувство дека ако падне од значителна висина на употреба, може да имаме непоправлива штета на уредот. Ова е една од главните разлики со производите што можат да чинат двојно повеќе. Ајде да разговараме за содржината во смисла на додатоци:

 • Четка две во едно
 • Тенка четка две во едно
 • Специфична глава за софи и завеси со моторна четка
 • Повеќенаменска моторизирана ролетна глава
 • Поддршка за полнење и додатоци
 • Продолжување (за употреба на четки)

Сепак, во употреба не најдовме никаква негативна точка во материјалите, тие добро се вклопуваат, не танцуваат и изгледаат многу добро фиксирани. Покрај тоа, тој пие директно од дизајнот на одредени асимибилни производи на Xiaomi. Дефинитивно ми е пријатно со конструкцијата и особено со минималистичкиот дизајн што го нуди.

Технички карактеристики и аспирација

Еден од најважните аспекти кај овој вид производи е моќта на вшмукување, а тоа е дека одредени производи слични на овој, но со изненадувачки ниски цени имаат минус што ги прави скоро бескорисни, ниска моќ на вшмукување. Ние сметаме на ова Сонувај го V9 со моќност од 22.000 Pa, доволно за длабоко чистење во сите аспекти на домот. Се согласуваме дека не достигнува други високи, но чини скоро половина од овие. Мора да имаме предвид дека имаме моќност од 120 AW за само 1,5 Kg, што тежи вкупниот производ.

Што се однесува до наслагата, многу важно, наоѓаме половина литар (0,5 литри), со систем за лесен за отворање, што само со притискање на копче ќе направи целата нечистотија да падне, што во голема мера го олеснува одржувањето. Ова е нешто во што исто така е пред производите од другите брендови и тоа ме убеди во неговата секојдневна употреба. Резервоарот е транспарентен, така што можеме лесно да ја набудуваме неговата содржина, за да добиеме идеја за неговите потреби за празнење, иако препорачувам да се ослободувате од ѓубрето при секоја употреба.

Режими на автономија, чистење и филтрирање

Овој уред има Батерија од 2.500 mAh што ќе ни понуди 60 минути употреба во минимално ниво, 30 минути во среден режим и 10 минути во режим на максимално вшмукување. Оваа литиум-јонска батерија има систем што ќе ни овозможи да ја замениме ако сме малку „незгодни“ да ги купуваме во портали како што се Амазон или Алиекспрес. Ова значително ќе го продолжи неговиот корисен век, нешто што многу брендови не го дозволуваат ниту. Дефинитивно времето што трае правосмукалката нема да биде значително ограничено од перформансите на батеријата.

 

 • Минимален режим: 60 минути
 • Среден режим: 30 минути
 • Максимален режим: 10 минути

Имаме индикатор ЛЕР на основата што ќе не известува за нивото на полнење во секое време додека го користиме, како и постапката на вчитување кога е поставена на неговата основа. Не мора да ја користиме основата за да ја наполниме, нешто што треба да се потенцира, ние исто така ќе можеме да го полниме Dreame V9 преку кабелот директно. Вкупното време на полнење ќе биде околу 3 часа ако преминеме од 0% до 100%.

Во однос на филтрирањето, имаме систем од пет резервоари за да завршиме во а ХЕПА филтер лесно се отстранува и заменува во горниот дел со помош на систем за половина навој. Ова е гаранција дека според Dreame нуди 99% филтрација. Нашите тестови видовме дека не заситува или отстранува честички од прашина назад во просторијата, нешто во кое е исто така споредливо со слични производи во повисоки опсези. 

Додатоци и резервни делови

Овој филтер исто така може лесно да се замени, како и ролерите на адаптерите за кои претходно зборувавме. Ова е од витално значење, во порталите како Амазон и Алиекспрес лесно ќе ги најдеме четките и филтерот ХЕПА. Уште еднаш ова го прави Dreame V9 разноврсен и дизајниран да трае.

Дали ти се допадна? Купете го по најдобра цена! > АМАЗОН

Правосмукалката е релативно тивка, имаме максимален шум до 70 децибели при максимална моќност, што не е оној што редовно ќе го користиме, така што останатите опции се многу потивки, уште еднаш нудат резултати премногу слични на оние од конкуренцијата во однос на високиот опсег. Моќта на нејзините четки е исто така важна, тие се движат независно, иако во нив недостасува систем за ЛЕД осветлување за лесно да се идентификува нечистотијата од далечина, нешто што ќе беше многу позитивна точка.

Мислење на уредникот

Овој Dreame V9 е позициониран како важна алтернатива на рачните правосмукалки од висока класа. Јас лично би отфрлил некои понуди под 100 евра кои се на пазарот и кои лесно се наоѓаат со негативни критики на многу продажни портали. Овој Dreame V9 има основна цена од 199 евра, но лесно можете да го набавите за 150 или 160 евра (КУПИ ЛИНК) врз основа на специфични понуди, а тоа е кога ви препорачувам да го набавите производот. Секако ми се чинеше како кружен производ, особено имајќи ја предвид количината на слични производи што поминаа низ наши раце и цената на овој Dreame V9.

Сон V9
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
135 a 200
 • 80%

 • Сон V9
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Potencia
  Уредник: 80%
 • бучава
  Уредник: 80%
 • Додатоци
  Уредник: 90%
 • Автономија
  Уредник: 75%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 85%

Добрите

 • Материјали и дизајн
 • Енергија и додатоци
 • Вредност на парите

Contras

 • Можна штета од падови
 • Без ЛЕР на метли
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.