Durcal, часовник со локатор со GPS за деца и возрасни

Телекомуникациите и можностите што ни се нудат за лоцирање на возрасни и деца сега се многу попристапни и подостапни. Последната опција што дојде до табелата за анализа е од нова фирма наречена Деркал и ќе го анализираме за да видиме дали навистина нуди иновативни способности во овој сектор.

Анализираме кои се неговите карактеристики и функционалности за да знаеме каде се вашите малечки во секое време, а секако и вашите постари.

Материјали и дизајн

Едноставен и ефикасен часовник. Има мал панел но е доволно видлив, во него имаме основни информации како што се батеријата, преземените чекори, датумот и покриеноста на мобилниот. Малку прилагодување во овој аспект.

Нараквицата е многу лесна, интегрирана во силиконско тело, Двете пинови за полнење и сензорот за кислород и пулс во крвта остануваат во долниот дел. Овие два се единствените сензори што ги има уредот на ниво на можности, покрај останатите технички карактеристики за кои ќе зборуваме подолу.

Карактеристики и функционалности

На ниво на дизајн и производство, часовникот бара едноставност, минимализам и отпор, без никакви преправања. Екранот не е допир, за да се движиме низ опциите ќе го притиснеме централното копче, со црвено срце како индикатор. Преку него можеме да го видиме пулсот, кислородот во крвта, пораките и конечно да го исклучиме часовникот.

Часовникот има микрофон, звучник и мобилна покриеност, како што рековме има вклучена вашата сопствена nanoSIM картичка. За да го ставиме, мора да отстраниме две мали завртки со вклучен шрафцигер. Од своја страна има и паметно предупредување за паѓање, часовникот автоматски ќе го открие и ќе испрати предупредување до апликацијата Durcal.

Сега е време да се зборува за апликацијата. Тоа е првото нешто што мораме да го преземеме, целосно Бесплатно и за Android и за iOS и ни овозможува да го лоцираме часовникот, да управуваме со некои параметри, да го синхронизираме и, се разбира, да ги примаме гореспоменатите предупредувања.

Процесот на синхронизација едноставно е:

 1. Ја преземаме апликацијата и создаваме сметка со нашиот телефон
 2. Го вклучуваме часовникот откако ќе ја вметнеме nanoSIM
 3. Ние го скенираме бар-кодот со IMEI
 4. Часовникот и апликацијата ќе се синхронизираат автоматски

Вистината е дека системот за синхронизација е исклучително едноставен и тоа се цени. Сепак, не смееме да заборавиме дека за ова ќе треба да воведеме картичка која е вклучена, и секако договорете го планот Movistar Prosegur Alarmas:

 • Месечна исплата со дванаесетмесечен престој од 19 €/месец
 • Годишна исплата од 190 €

Мора да земеме предвид дека ако ја откажеме услугата пред годината, мора да ги плаќаме преостанатите месечни исплати до дванаесет месеци. Да навистина, сите овие планови го вклучуваат часовникот потполно бесплатно.

Мислење на уредникот

Накратко, овој систем за плаќање на претплата ќе ни овозможи да ги „контролираме“ нашите деца, возрасни и издржувани лица. Со притискање 3 секунди на единственото копче што го има, Можевме да потврдиме како за неколку секунди специјалистите на Movistar Prosegur Alarmas стапуваат во контакт за да го обезбедат статусот на корисникот и да интервенираат доколку е потребно, покрај:

 • Добивајте предупредувања во апликацијата Durcal за секаков вид пад
 • Анализирајте ги виталните знаци на корисникот на часовникот
 • Измерете ги чекорите и контролирајте ги маршрутите направени со GPS
 • Известувања за пристигнување и заминување до вообичаените места
 • Непосредна локација преку GPS
 • Автономија од околу 15 дена

Несомнено е алтернатива за да може да стекнете душевен мир, по цена, се разбира, но го дава токму она што го ветува во однос на перформансите и можностите, без никакви претензии надвор од она што е предвидено во каталогот. Можете да го купите директно преку неговата веб-страница или со повик на 900 900 916 и договорете го планот што најмногу ве задоволува, ќе го добиете во рок од 48 часа од склучувањето договор.

Деркал
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
190
 • 80%

 • Деркал
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: 27 март 2022
 • Дизајн
  Уредник: 70%
 • Екран
  Уредник: 70%
 • Перформанси
  Уредник: 80%
 • Кост
  Уредник: 60%
 • Автономија
  Уредник: 80%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • лесна синхронизација
 • ГПС точност
 • Следење

Contras

 • Нема прилагодување
 • плаќање на претплата
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)