Realme повторно нè изненадува со новиот Realme X50 Pro 5G

Realme X5 Pro 5G

Индиската фирма Realme минатата година официјално пристигна во Шпанија со паметен телефон, the Realme X2 Pro и Realme 3 Pro, што ни ја понуди најновата технологија по повеќе од прифатливи цени и за сите буџети, што ни овозможи да станеме модели кои најмногу се продаваа на Амазон, главниот дистрибутивен канал во Шпанија што го користи производителот.

За време на прославата на MWC, Realme имаше намера да ја претстави својата нова посветеност кон светот на телефонијата со високи перформанси по прифатлива цена, деловен модел што го користеа OnePlus и Huawei во тоа време, и тие отпаднаа во последните две години. Зборуваме за Realme X50 Pro 5G.

Realme X5 Pro 5G

Како што опишува името на уредот, овој терминал достапно само во 5G верзија, одлука што може да стане проблем за производителот, бидејќи нудејќи единствена 5G верзија, а не 4G како другите производители, цената на терминалот расте и повеќе не е опција за многу корисници.

Спецификации на Realme X50 Pro

Екран Супер AMOLED од 6.44 инчи - 90 Hz - FullHD резолуција - HDR10 +
Процесор Qualcomm Snapdragon 865
Графикон Адрено 650
RAM меморија 8 / 12 GB
складирање 128 / 256 / 512 GB
Задни камери Широк агол од 64 mp (хибриден зум 20x) - ултра широк агол од 8 mp - телефото од 12 mpx - црно-бел објектив за портрети
Предни камери 32 mpx f / 2.5 - 8 mpx ултра широк агол f / 2.2
Batería 4.200 mAh
Андроид верзија Андроид 10 со слој за прилагодување на Realme UI
Димензии × × 158.9 74.2 9.3 мм
тежина 207 грамови
цена Од 599 евра

Она што ни го нуди Realme X50 Pro

Realme X5 Pro 5G

За разлика од минатата година во која презентираше два модела, да ги покрие и средниот и високиот ред со повеќе од прифатливи цени со Realme 3 Pro и Realme X2 Pro, индиската компанија одлучи да лансира единствен модел, модел кој стигнува до пазарот во три различни верзии каде и просторот за складирање и RAM меморијата се разликуваат.

Екран

Навистина се обложи на една 6,44-инчен екран со FullHD + резолуција (2.440 × 1.440), HDR10 + и заштита од Gorilla Glass 5 од производителот Corning. Екранот вклучува сензор за отпечатоци како додаток на системот за препознавање на лице. Досега ништо необично и не можеме да го најдеме на други терминали.

Главната атракција на овој терминал се наоѓа во 90Hz супер AMOLED дисплеј, екран што вклучува двојна дупка во горниот лев агол каде што се среќаваат две предни камери, следејќи го истиот тренд како и Галакси S10 + Samsung што не се надоврза на лансирањето на Галакси S20.

Процесор и RAM меморија

Realme X5 Pro 5G

Realme, како и секој производител што сака да издлаби лажат во високата класа и натпреварувајте се од вас до вас со Samsung и Apple, се одлучивте за најновиот Qualcomm процесор кој е моментално достапен на пазарот, Snapdragon 865. Во зависност од верзијата, има три различни, Realme X50 Pro е достапен во верзија со 8 GB RAM и 128 GB простор, 8 GB RAM и 256 GB простор и 12 GB RAM и 512 GB простор.

Во Реалме тие не сакаа да штедат на трошоците и тие ја имплементираат меморијата LPDDR5, најбрзата што можеме да ја најдеме на пазарот, како и системот за складирање, UFS 3.0, истиот што можеме да го најдеме и во новиот опсег на Galaxy S20.

Со Realme X5 Pro управува Андроид 10 со слој за прилагодување на Realme и со целиот сет управува батерија од 4.200 mAh, батерија што првично треба да биде повеќе од доволна за да издржи долг ден на употреба. Батеријата поддржува брзо полнење до 65W и има USB-C врска.

Камери на Realme X50 Pro

Realme X5 Pro 5G

Фотографскиот дел е еден од најважните за повеќето корисници, корисници кои сè повеќе гледаат и на бројот на камери и на карактеристиките што ги нуди. Во оваа смисла, Realme X50 Pro не сака да остане зад себе и вклучува 4 камери:

 • Главен сензор од 64 mp со f / 1.8 со 20x хибридно зумирање
 • Ултра широк агол од 8 mpx f / 2.3
 • Телефото леќа 12 mpx f / 2.5
 • Црно-бела леќа за портрети f / 2.4

Хибридното зумирање се нарекува она што користи и резолуција на камера и оптичко зумирање. Компанијата не го одреди бројот на оптички зголемувања што ги нуди главната камера.

Realme X5 Pro 5G

На предната страна, исто така, наоѓаме важна новина, бидејќи Realme се одлучи да ја спроведе две камери:

 • Главно 32 mp со отвор на отвор f / 2.5
 • Ултра широк агол од 8 mp со отвор на отвор f / 2.2

Уште еднаш се покажа дека групното селфи станува многу важно за многу корисници. Благодарение на ултра широкиот агол што го вградува овој модел, ќе биде многу полесно да се прават селфиња со нашите пријатели.

Realme X50 Pro цена и достапност

Realme X5 Pro 5G

Realme X50 Pro ќе се појави на пазарот во април и тоа ќе го стори во две бои: рустикална црвена и зелена мов. Двете бои ќе бидат достапни во трите верзии во кои ќе се појави на пазарот, сите со исти карактеристики и каде варираат само RAM меморијата и просторот за складирање.

 • Realme 5 Pro со 128 GB простор и 8 GB RAM меморија 599 евра.
 • Realme 5 Pro со 256 GB простор и 8 GB RAM меморија 669 евра.
 • Realme 5 Pro со 512 GB простор и 12 GB RAM меморија 749 евра.

Како што споменав на почетокот на овој напис, прифатете ја технологијата 5G во сите модели на овој нов опсег, тоа може да биде штетно за компанијата, бидејќи основната цена е зголемена за скоро 150 евра во споредба со неговиот претходник, X2 Pro, модел кој прецизно се уште е во продажба и ја спушти својата цена на 390 евра.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.