Elite 3, најевтината опција на Jabra, го одржува квалитетот [Преглед]

Рака под рака со лансирањето на Jabra Elite 7 Pro  што неодамна го анализиравме овде во Actualidad Gadget, пристигна најевтината алтернатива во каталогот на Jabra досега, зборувавме како не може поинаку за Elite 3, неговата по „воздржана“ верзија која сепак е производ на Jabra со сите оние на закон.

Ви пренесуваме длабинска анализа на Jabra Elite 3, модел кој има голема автономија и водоотпорност со најдобар звук. Проверете ги кај нас за да дознаете што нудат досега најприфатливите слушалки на Jabra.

Материјали и дизајн

Во однос на изгледот, како и кај огромното мнозинство слушалки Jabra, се одржува дизајнерската линија на фирмата, производи во кои удобноста и звукот јасно преовладуваат над сè друго. На овој начин, Jabra продолжува да ги одржува своите чудни форми кои иако можеби не изгледаат најубави на пазарот, имаат причина за постоење, што е веќе многу повеќе отколку што можат да кажат повеќето производители.

 • Мерења на слушалки: 20,1 × 27,2 × 20,8 мм
 • Мерења на куќиште: 64,15 × 28,47 × 34,6 мм

Куќиштето, од своја страна, ги зачувува дизајнот и димензиите на брендот, стил на „кутија за таблети“ доста вообичаен во Jabra и кој, како и кај слушалките, се фокусира исклучиво на практичноста и издржливоста. Во оваа прилика, каде што навистина сакаа да „иновираат“ овие Jabra е токму во опсегот на бои, каде покрај класичната црна и светло златна, ќе можеме да пристапиме до верзија во темносина и друга во прилично светло виолетова привлечно. ИМоделот што се анализира во нашиот случај е црн, кој во пакетот вклучува: Шест силиконски перничиња за уши (сметајќи ги оние што се веќе прикачени на слушалките), футролата за полнење, USB-C кабелот и слушалките.

Технички карактеристики

Имаме слушалки кои имаат со драјвери (звучници) од 6 милиметри, ова им обезбедува врз основа на технички детали 20 Hz до 20 kHz пропусен опсег за репродукција на музика и од 100 Hz до 8 kHz кога зборуваме за телефонски разговори. Во согласност со гореспоменатото, има четири MEMS микрофони кои ни помагаат да одржуваме јасни разговори, нешто што е вообичаено и во Jabra. Пропусниот опсег на микрофоните е помеѓу 100 Hz и 8 kHz, како што видовме во деталите за пропусниот опсег на телефонските повици.

 • Тежина на кутијата за полнење: 33,4 грама
 • Тежина на слушалките: 4,6 грама
 • Qualcomm aptX за HD аудио
 • Каде можам да го купам Jabra Elite 3 по најдобра цена? Во ОВОЈ ЛИНК.

На ниво на поврзување, овие слушалки имаат Bluetooth 5.2 за кој се применуваат најкласични профили A2DP v1.3, AVRCP v1.6, HFP v1.7, HSP v1.2, со опсег на вообичаена употреба од 10 метри и можност за меморирање до шест уреди. Очигледно, како резултат на користењето на Bluetooth 5.2, тие имаат систем за автоматско палење кога ќе ги извадиме од кутијата и автоматско исклучување и кога се 15 минути без поврзување или 30 минути без активност.

Jabra Sound + мора да се има

Апликацијата Jabra е софтверски додаток кој ќе ни овозможи да ги извршиме потребните прилагодувања, надвор од механичките копчиња што се наоѓаат на споменатите слушалки и кои можеме да ги приспособиме по наша желба во споменатата апликација, имаме можности за изедначување, како и ажурирања на софтвер што го прават вашиот софтвер релевантна вредност и способен да одлучи да го купите. Оваа апликација, која е компатибилна и со уредите со Android и со iOS, ви овозможува да извршите добар број на конфигурации кои вреди да се пробаат од многу причини.

На овој начин ви препорачуваме да поминете низ кое било од видеата во кои во други прилики сме ги анализирале Jabra уредите за да можете да ги набљудувате перформансите на Sound +, оваа Jabra апликација која е потполно бесплатна за преземање.

Отпорност и удобност

Во овој случај имаме отпорност на вода и прскање со IP55 сертификат, ова ни гарантира барем дека ќе можеме да ги користиме на дожд, како и кога тренираме. Во овој поглед, Jabra одржува стандард за квалитет без разлика дали, како што рековме, Се соочуваме со најевтиниот производ досега во каталогот на компанијата.

На ист начин, на ниво на подобрување на квалитетот на поврзувањето и удобноста при користење, овие Jabra Elite 3 имаат три комбинации на интересен софтвер од трета страна кои можат да ни го олеснат животот:

 • Google Fast Pair, за целосно интегрирано спарување и работа на компатибилни уреди со Android и Chromebook.
 • Допрете на Spotify за да ја подобрите и приспособите конфигурацијата на копчињата кога ја користиме платформата за репродукција на Spotify.
 • Интегрирана Alexa за да комуницира и со виртуелниот асистент на Amazon.

Автономија и мислење по употреба

Jabra ни обезбеди веродостојни податоци за mAh на батеријата, нешто вообичаено во брендот, сепак Тие предвидуваат 7 часа автономија со наплата и до 28 часа ако ги вклучиме обвиненијата направени со случајот. Фирмата ни ветува и дека со само десет минути полнење ќе добиеме приближно еден час користење. Овие податоци се репродуцираат речиси целосно во нашите тестови, особено имајќи предвид дека немаат активно поништување на шум (ANC) и се додека не го користиме режимот HearThrough веќе достапен во речиси сите Jabra уреди од различни опсези.

 

Квалитетот на звукот е доста добар ако се земе предвид цената, стандард за квалитет кој се одржува во Јабра со текот на времето, а тоа е Овие Elite 3 може да се добијат за помалку од 80 евра во вообичаените продажни места, што ги прави добар избор за оние кои сакаат да купат производ Jabra за прв пат или да имаат замена за „специјални“ прилики. Без сомнение, како и речиси секогаш, Jabra успеа да направи непретенциозен производ кој го нуди токму она што го нуди.

Елита 3
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
79,99
 • 80%

 • Елита 3
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: 11 декември 2021
 • Дизајн
  Уредник: 60%
 • квалитет
  Уредник: 90%
 • Conectividad
  Уредник: 90%
 • Автономија
  Уредник: 80%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Многу добар квалитет и моќност на звукот
 • Јасност во телефонските повици
 • Умерена цена во Jabra

Contras

 • Дизајнот може да биде одлучувачки
 • Нема удобни влошки
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.