ElRubius организираше турнир во Fortnite со 100 јутубери, кој надмина 700.000 гледачи во живо

Фортните битката Ројал

Ел Рубиус организираше турнир на 22 јуни на кој 100 јутубери се соочија како и други личности со намера собори рекорд за емитување на оваа игра на YouTube. Да се ​​биде Fortnite најпопуларна игра во моментот, и ElRubius еден од јутјуберите со најмногу следбеници низ целиот свет, успехот беше обезбеден.

Ако ги додадеме сите учеснички канали на YouTube кои го емитуваат настанот, многу е лесно да се достигнат 28 милиони прегледи, со максимум 700.000 XNUMX гледачи кои уживаат во настанот во живо. Досега можевме да најдеме слични записи, но не и лично, како што беше овој настан одржан на ИФЕМА во Мадрид.

ЕлРубиус веќе организираше настан минатиот март преку платформата Твич (Амазон) во која се појави соберете повеќе од милион истовремени гледачи, надминувајќи го рекордот претходно поставен од Нинџа, Дрејк, Ким Дотком меѓу другите кои играа Fortnite, во кој преку платформата Амазон успеаја да го привлечат вниманието на повеќе од 600.000 XNUMX гледачи во живо.

Првично, турнирот Планирав да играм 2 натпревари, но конечно беа направени 7, што им овозможи да достигнат бројка од 700.000 3,5 гледачи во живо преку каналот ЕлРубиус на ЈуТјуб. Од јутуберите со најмногу прегледи (не гледачи во живо), ги наоѓаме Греф со 1,3 милиони, Висмичу со 900.000 милиони и Фолагор со 10 XNUMX прегледи. За време на пишувањето, видеото за настанот ElRubius има скоро XNUMX милиони прегледи.

Уште еднаш се потврдува, бидејќи повлекувањето на Twitch помеѓу играчите е најпосакувана опција за корисниците кои сакаат уживајте во игрите на омилените јутјубери, наместо преку YouTube. Оттука, зад настанот организиран од ElRubius стоеја најпопуларните видео платформи за стриминг во светот, освен за стриминг на видео игри.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.