EmerData, компанијата што ги крие раководните лица на Cambridge Analytica

Се чини дека сè не е кажано за проблематичниот случај Кембриџ Аналитика. И тоа е дека минатиот вторник со голема помпа го објавивме тоа Кембриџ Аналитика ги затвори вратите по откриениот скандал со Фејсбук, но Се чини дека ова не е сосема точно.

EmerData Limited, би било името под кое сега се крие Кембриџ Аналитика и сите негови менаџери. ЕмерДата првично е со седиште во истите канцеларии со изборите СЦЛ, кои, пак, се водат од истата група инвеститори и администратори од неодамна „затворената“ Кембриџ аналитика.

EmerData Limited е навистина Кембриџ аналитика

Не се затвори целосно ... И тоа е дека сите извршни директори и административни службеници сега се под капата на оваа компанија, можеме да кажеме дека она што навистина беше направено е да се смени брендот. Theубопитната работа во врска со случајот е специјализираните медиуми во Велика Британија да ги лоцираат канцелариите на Емердата и Кембриџ Аналитика на исто место преку регистраторот на компанијата и организацијата, Компаниите Куќа. Во случај ова да не е доволно, раководните лица на оваа компанија кои ќе пристигнат се исти од „исчезнатиот Калифорнија“, Julулијан Витленд (директор на „ЕмерДата“), Александар Тејлор, ennенифер и Ребека Мерсер кои се ќерки на Роберт Мерсер, творец на CA.

Се чини дека појавата на EmerData, во деновите по скандалот со Кембриџ Аналитика со лични податоци на милиони луѓе, предизвика сомневања. Сега причината е откриена и тоа е што и двете компании се исти, всушност „ЕмерДата“ се претставува како организација на „Обработка на податоци, хостирање и сродни активности“.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)