ЕСГ 2 ласер, ги анализираме слушалките „Систем за енергија“ на „Енергетскиот систем“

Енергетски систем продолжува да работи напорно како и секогаш да ни нуди демократизирани производи, производи со добар број на можности и функционалности по вистински содржани цени. Овој пат сме тука со „гејмерски“ слушалки, а веќе извесно време „Енерџи Систем“ реши да се обложува на пазарот на играчи, на оние кои го сакаат е-Спортот, нова ниша на пазарот во која компанијата Шпанија реши да влезе во целост со многу впечатливи производи. Слушалките се точно важен уред кога играте игри, така што можеме да слушнеме, на пример, од каде доаѓаат непријателите или да уживаме во сè поинтересните саундтрак што ги нудат видео игрите. Во секој случај, Сакаме да ви ги покажеме слушалките „гејмерски“ ESG 2 Laser, Energy Sistem по нокдаун цена, дали ги пробуваме?

Дизајн и материјали: Многу изразен стил

Првото нешто што ќе го привлече вашето внимание во врска со овие слушалки е нивниот дизајн, тој го има логото на Energy Sistem кое свети во центарот на секоја од слушалките веднаш зад металната скара. Како што можете да видите, тие се изработени од метал и пластика. Се одликува со комбинација на бои што ќе танцуваат помеѓу црно и црвено кои му даваат прилично агресивен допир.

Горниот дел има двојна лента за нараквица, додека имаме систем за заштитено полнење со имитација на кожа еластици што ги прават постојано добро прилагодени. Левата слушалка е таму каде што имаме контрола на јачината на звукот и микрофонот, истиот слушал од кој излегуваат врските, од два вида во овој случај, USB и 3,5 mm приклучок, во зависност од уредот што сакаме да го користиме предност на врска или друга. Слушалките доаѓаат во добро пакување, типично за „Енерџи Систем“, а исто така имаат и низа учтиви налепници, нешто доста честа појава на овој пазар.

Удобност и големина

Нема да кажеме дека слушалките се лесни, но ниту се доволно тешки за да бидат досадни. Најдовме неколку слушалки со вкупна тежина од 333 грама, но системот за прицврстување на горниот дел се чинеше повеќе од успешен за да се избегнат проблеми во оваа област, бидејќи има простор помеѓу прстените и еластичната потпора, се создава впечаток дека ништо не е „заглавено“ во повисокиот дел. Овој еластик е прилично широк и поместен, резултатот е дека иако даваат малку топлина, тоа не е досадно во продолжената употреба.

Слушалките го земаат увото целосно, ова помага многу да не изолира однадвор или нуди добро откажување на пасивниот шум, нешто што се цени кога станува збор за одржување на концентрацијата. Кабелот има должина од нешто повеќе од 1,5 метри (иако ознаката означува 2,2 во спецификациите), за да можеме лесно да ги поврземе со конзолата за игри, благодарение на cableек кабелот можеме да ги поврземе директно со мониторот или на пример со DualShock 4 од PlayStation 4, имаме многу можности. При продолжена употреба, како што често се случува со некои вакви слушалки, дава малку топлина.

Технички карактеристики

Имаме слушалки кои на аудио ниво имаат одговор во фреквенции помеѓу 20 Hz и 20 kHz прилично скромен ДИмаме двајца возачи, еден на слушно помагало и тие имаат големина од 40 милиметри со неодимиумски магнет. Максималната моќност што ја нудат овие слушалки, земајќи ги предвид овие карактеристики, е 50 mW, повеќе од доволно благодарение на неговиот затворен ободен дизајн и изолацијата што може да ни ја понуди. На ниво на дрскост имаме 32 Ом Со замав или загуба од околу 1%, имаме слушалки кои дефинитивно имаат повеќе од доволно карактеристики, особено кога ја земате предвид цената.

Што се однесува до микрофонот, брендот го нарече „Бум микрофон“, Има фиксен систем, не може да се извлече затоа мора да бидеме претпазливи, бидејќи во случај на кршење ќе останеме без него. Сепак, има добар пластичен слој и неговото прилагодување се врши со помош на флексибилна рака. Има чувствителност од -38 dB ± 3 dB (@ 1 kHz) и фреквентен опсег од 50 Hz ~ 10 kHz. На нашите тестови, тоа покажа доволно за нашите игри, не е потребно да зборуваме премногу гласно или премногу меко, но особено е важно тоа да го имаме добро насочено кон устата.

Компатибилност и корисничко искуство

Овие слушалки се дизајнирани за скоро сите платформи на кои можеме да помислиме: Nintendo Switch, PlayStation 4, Xbox One, компјутер и секако компатибилен со секој паметен телефон. Го користев во долги денови играјќи главно FPS како Call of Duty: Modern Warfare. Во нивната изведба тие покажаа добри општи перформанси на ниво на моќност и изолација. Ниту удобноста не беше лоша, главната негативна точка на слушалките по умерени цени е обично токму болката што тие почнуваат да ја предизвикуваат во горниот дел од главата.

Вашиот систем само-прилагодлива лента за на глава ги прави интересни во овој поглед. Како што треба да се разбере за цената, имаме стандарден стерео звук, сепак, тоа е повеќе од доволно за оние кои сакаат да инвестираат во овој опсег на цени. Микрофонот не нуди конзервиран звук, заштедува многу мебел, истото се случува и со слушалките што нудат добро подобрување на басот и порамни средини, но мора да запомниме дека средните страни не се особено обележани во видео игрите.

Мислење на уредникот

Добрите

 • Удобен дизајн заради само-прилагодлива лента за на глава
 • Тие имаат голема моќност на звукот со добар бас
 • Нокаунд цена

Contras

 • Микрофонот е вграден и може да се расипе
 • Влошките за уши може да бидат премногу меки
 • Ми недостасува контролно копче
 

Треба да започнеме од основата дека се соочуваме со слушалки кои чинат само 19,99 евра, и по таа цена тие ни нудат добра амбалажа, моќен звук и скоро апсолутна компатибилност. Тие несомнено имаат агресивен дизајн типичен за производите од овој стил и можат да станат добар подарок за малите во куќата да ги направат своите „први чекори“ во Фортнит и популарните игри што ги наоѓаме денес. Енерџи Систем навистина знаеше како да се позиционира на доста заситен пазар кој нуди добра вредност за парите. Моето искуство, со оглед на чистата цена, беше добро.

ЕСГ 2 ласер, ги прегледавме слушалките
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
19,99
 • 80%

 • ЕСГ 2 ласер, ги прегледавме слушалките
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 85%
 • Potencia
  Уредник: 80%
 • Conectividad
  Уредник: 80%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 70%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Одобрување dijo

  Ги имам на компјутер, не можам да направам микрофон да работи и видов дека не сум единствениот со овој проблем, купив двоен адаптер за излез на микрофон и слушалки и сè уште ги имам само слушалките, во основа, не не го купи, за да се избегнат главоболки. Сè уште не можам да го поправам, затоа не го препорачувам.

 2.   Лелалито dijo

  Исто така, мислам дека тие не работат. Микрофонот звучи супер ниско.