Firefox кратенки за побрзо прелистување

Chrome и Firefox - два од најпопуларните веб-прелистувачи - имаат многу слични кратенки на тастатурата, но ако сакате да ги споредите двете, Firefox има неколку додатоци, од кои некои можете да ги користите само во Chrome и други прелистувачи. Освен вообичаените кратенки на тастатурата за навигација на веб-страници, или само со користење на основните функции на Firefox, еве список од десет кратенки што работат во најновата верзија на Firefox (и веројатно сите идни верзии што следуваат.)

Мени лента - Брз преглед (Alt)

Една од многуте работи што се подобри во врска со Chrome е тоа што практично ги елиминира непотребните ленти со алатки и лентите со мени. Со Firefox, кој е побогат со одлики, тоа е малку тешко да се направи. Лентата со мени е сè уште неопходна, но може да се скрие. Проблемот што се јавува со ова е тоа што мора да го скриете / покажете тоа после секоја употреба. Она што можете да го направите наместо тоа е да бидете скриени и да го користите копчето Alt за моментално да покажете.

Прегледајте ја страницата за додатоци (Ctrl + Shift + a)

Firefox сосема веројатно го има најсофистицираниот прелистувач за додатоци на страници што ќе треба да ги пронајдете и да ги држите, што можеби можеби ќе треба да ја посетите страницата за додатоци. Има брз начин да се пристапи и до тоа - притискање на Ctrl + Shift + A ја отвора страницата или се префрлува на ова ако е веќе отворена.

Брзо пребарување (`)

Quick е во основа со лентата за пребарување (Пронајдете друга во зависност од страницата) достапна во сите прелистувачи. За да ја повикате лентата за брзо пронаоѓање, притиснете го копчето за рефлексија (`) или ако не реагира, притиснете ја црта напред (/) и лентата ќе се појави во лентата за пребарување што обично се случува. Може да се отпушти со притискање на копчето Esc.

Пристапете до менито за обележувачи (Alt + B)

Како што споменавме погоре, Firefox ви овозможува да ја скриете лентата со мени за да заштедите простор. Можете исто така да ја скриете лентата за обележувачи ако сакате малку повеќе простор, а сепак да пристапите на вашите обележувачи брзо. Само притиснете Alt + B и лентата со мени ќе се појави повторно со избраните обележувачи. Од тука, можете да ги прелистувате омилените или да го отворите управувачот со обележувачи. Менаџерот за обележувачи исто така може да се повика со притискање на Ctrl + B, и тоа работи исто во Internet Explorer, Safari и Opera. Во Chrome, кратенката е Ctrl + Shift + B за да се прикаже / скрие лентата за обележувачи и Ctrl + Shift + O за да се прикаже / скрие Менаџерот на обележувачи.

Вклучување на приватна навигација (Ctrl + Shift + P)

Многу современи прелистувачи имаат приватен режим на прелистување кој се крие од следење и исто така ве крие на Интернет несоодветност на хром. За разлика од (а можеби и други) не можете да имате нормална сесија на прелистување и приватна сесија истовремено во Firefox Она што можете да го направите, лесно е да се префрлите помеѓу нив со помош на кратенката Ctrl + Shift + P. Кога се префрлате на приватно прелистување, тековните јазичиња се зачувуваат и повторно користејќи ја оваа кратенка ги враќа сите зачувани јазичиња во нормална сесија.

Почетна страница на Firefox (Alt + Home)

Ако ја конфигуриравте новата страница со јазичиња секогаш да отвора празна страница наместо почетната страница на Firefox, може да откриете дека не постои лесен начин за посета ако сакате брз пристап до една од опциите таму или пристап до функцијата за синхронизација . За среќа, сепак, можете да ја отворите главната страница на Firefox во тековниот таб со притискање на Alt + Home.

Започнете со преземање од избрана врска (Alt + Enter)

Ако го користите копчето Tab за навигација во врски, ќе забележите дека можете да ги изберете врските за преземање. Во Firefox, ако е избрана врската за преземање и се притисне Alt + Enter, преземањето ќе започне. Не работи за копчињата за преземање, само врски за преземање засновани на текст, така што во споредба со останатите, ова е донекаде ограничено. Сепак, можете да си заштедите проблем со десен клик на врската и кликнување на „Зачувај врска како ...“.

Ова се само неколку кратенки што го прават Firefox полесен за употреба. Откриваме дека многу стари кратенки веќе не работат во најновата верзија на Firefox и тоа значи дека некои карактеристики се изгубени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.