FÖRNUFTIG прочистувачот на воздухот со пониски трошоци од IKEA

Прочистувачите на воздухот станаа многу баран производ, има многу брендови кои навлегоа силно да се позиционираат на пазарот за овие чудни производи, сепак беше прашање на време кога шведскиот гигант за мебел ќе пристигне за демократизација на производ на кој му е предодредено да да бидат присутни во се повеќе домови.

ИКЕА го лансираше FÖRNUFTIG, нокдаун прочистувач на воздухот со големи капацитети и многу ефтини филтри, ние го анализиравме во длабочина. Останете со нас и откријте зошто овој производ на ИКЕА може да стане бестселер и да се спротивстави на најскапите производи.

Како и во други прилики, решивме да ја придружуваме оваа детална анализа со видео во кое ќе можете да видите како се распрснува прочистувачот на воздухот од ИКЕА, но многу повеќе, ние ќе ви покажеме како работи, како можете да ги менувате филтрите и секако сите детали, како што е нивото на бучава што е способно да го направи. Значи Препорачуваме да го погледнете видеото и да ја искористите можноста да се претплатите на нашиот канал, каде што ќе продолжиме да поставуваме многу интересни анализи за производи за домаќинството што ќе ви го олеснат животот.

Дизајн и материјали: Во вистински стил на ИКЕА

Ако нешто работи, не допирајте го, и тоа е нешто што ИКЕА е прилично јасна за дизајнот и материјалите на оние производи кои едноставно немаат врска со мебелот. Сите производи за домашна автоматизација, звук или гаџет се потпираат на истата пластика, истите нијанси и истиот дизајн, а тоа ни помага да создадеме унифицирана и карактеристична средина. како што можете да видите во нашиот преглед на светилките и звучниците што IKEA ги дизајнираше со Sonos. Во овој случај тие имаат мое одобрување, но малку ниво на изненадување.

 • Димензии: X x 45 31 11 cm
 • тежина: 3,92 кг

Се обложуваме на бела или црна пластика што одговара на потрошувачот и сива текстилна предна плоча, лесна за отстранување. Сите овие материјали обезбедуваат плус едноставност, отпорност и леснотија на производот, далеку од тоа да бараат сензација премија, она што тие сакаат е да ја прилагодат цената и издржливоста на истата. Зад нас имаме потпори, а прочистувачот на воздухот ИКЕА може да се постави и вертикално и хоризонтално, закотвен на theидот или е целосно пренослив во комбинација со неговата најлонска рачка и потпорната нога која е целосно вклучена во кутијата и одговара на бојата на производот.

 • Кутијата има картон кој служи како ознаки за да се закотви на wallидот (не го фрлајте)
 • И стадионот за удари (вклучен) и најлонската рачка можат да се конфигурираат

И најлонската рачка и потпорната нога се целосно изработени Отстранлив, што ќе ги олесни промените на идејата во однос на декорацијата. На задната страна ќе имаме интегриран кабелски водич што ќе ни овозможи да му дадеме различни позиции без потреба да гледаме кабли што висат од идовите. Овој кабел, од друга страна, е доста дарежлив и има специфичен и заштитен адаптер за напојување на марката.

Разновидност на филтри и капацитет за прочистување

Во овој случај прочистувачот на воздухот FÖRNUTFIG од ИКЕА Може да се користи со неговите два филтри истовремено, или само со главниот филтер. Ова е затоа што едниот од нив е вклучен во пакетот, а другиот ќе се купи како опција доколку сакаме. Ова се двата филтри кои го сочинуваат прочистувачот на воздухот ИКЕА

 • ХЕПА 12 филтер: Имаме дарежлив вклучен филтер со значителна големина, овој филтер апсорбира 99,95% од воздушните честички како што се поленот, има ефикасност до PM2,5, што значи дека задржува честички поголеми од 2,5 нанометри. Ова ќе се купи одделно од 5 евра директно на ИКЕАсепак, единица е вклучена во пакетот.
 • Филтер за гас: Ова е поспецифичен филтер и е дизајниран да го намали присуството на мириси и чад, наместо со намера да создаде чувство на чистота и чистота во воздухот, но без задржување на честички. Овој филтер секогаш ќе има „дополнителен“ карактер, поради што се продава одделно. од 10 евра исто така во продавниците на ИКЕА. Ова го прочистува воздухот со отстранување на разни гасовити загадувачи како што се VOCs и формалдехид.

Уредот ќе работи по желба, односно ќе мора да го управуваме. Нема никаков систем за анализа на воздухот или предупредувања над LED индикаторот за статусот на чистење на филтрите и копче РЕСЕТ за него зад предниот капак. Штом го имаме тоа јасно, наоѓаме три нивоа на Прочистување преку тркалото на врвот. Во случај на активирање на максималната моќност, брзината на слободна емисија на воздух на честички (вредност CADR) е 130 m3 / h.

Дневна употреба и нивоа на бучава

Нивоата на бучава ќе зависат директно од доделеното ниво на моќност, на минималното ниво бучавата е скоро незабележлива (може да се види на видеото погоре), сепак, нивото на бучава од максималната моќност е слично на оној на традиционалниот вентилатор при мала моќност. Затоа, минималното ниво овозможува нормален секојдневен живот, па дури и спиење со него активирано, не на неговото максимално ниво, што се чини дизајнирано за ситуации на чад или вишок полен. Ова тоа ќе помогне во подобрување на здравјето и секојдневниот живот на луѓето со алергии.

Во секојдневна употреба, овој прочистувач произведува дневна потрошувачка од 2,5 до 19 вати, прилично мал, затоа не треба да се грижиме за овој дел. Треба да се напомене дека кабелот за поврзување е прилично дарежлив, а рачката ми олесни на моите тестови да го пренесувам низ различни простории. Употребата од околу 45 минути во просторија со трите филтри целосно ги елиминира лошите мириси од нормалното утро, Слично на тоа, слична операција во кујната целосно ги елиминира мирисите од храната. Меѓутоа, за детално да се знаат неговите резултати во однос на поленот и другите честички, би било потребно да се анализира воздухот во реално време, а тоа е токму клучот за неговата прилагодена цена.

Без сомнение ИКЕА вратете се на пукна пазарот за модерен гаџет за домаќинство, овој прочистувач на воздухот се покажува доволно и има пријателски дизајн, правејќи го за само 59 евра станува прв избор на редовните клиенти на шведската фирма.

ФИРНУФТИГ
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
59
 • 80%

 • ФИРНУФТИГ
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: 14 март 2021
 • Дизајн
  Уредник: 85%
 • Перформанси
  Уредник: 90%
 • бучава
  Уредник: 80%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 85%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 85%

Добрите

 • Признати материјали и дизајн
 • Разновидност на филтри и ефикасност на прочистување
 • Непобедлива цена

Contras

 • Без анализатор за квалитет на воздухот
 • Кабелот за поврзување е комерцијален
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.