Fortnite за Android би можел да биде ексклузивен за Samsung во првите 120 дена

Пред нешто повеќе од една недела, одекнавме вест во која се наведува дека модната игра Fornite, која сè уште не е достапна на Android, може да стигне до оваа платформа исклучиво 30 дена со Samsung Galaxy Note 9, терминал што ќе биде објавен на 9 август.

Ако не планиравте да го обновите паметниот телефон наскоро или немавте намера да купите Galaxy S, веројатно е тоа ако сакате да ја играте Fortnite на Андроид што е можно побрзо, вие сте принудени да поминете низ полето Samsung, како што сугерира веб-страницата AndroidHeadlines.

Фортните битката Ројал

Според изворот кој ги доставил овие информации на AndroidHeadlines, првичните триесет дена би биле ексклузивни за Galaxy Note 9, не за целиот опсег на Галакси воопшто. Кога ќе завршат првите 30 дена од ексклузивноста на Galaxy Note 9, ќе се отвори уште еден ексклузивен период само за корисниците на опсегот Galaxy S, исто така од Samsung, единствените корисници кои ќе можат да пристапат до играта.

Тој втор период на ексклузивност, тоа ќе трае помеѓу 60 и 90 дена, без сметање на 30-те ексклузивни денови на Galaxy Note 9, терминал што ќе биде првиот на пазарот со Android што ќе ја инсталира оваа игра. Доколку веста е потврдена, Fortnite ќе биде достапен само во текот на почетните 90 или 120 дена достапни само за терминалите на Samsung, ниту една друга компанија нема да може да ја инсталира или користи играта во тој временски период.

На овој начин, нема да биде до крајот на ноември или почетокот на декември, кога Fortnite ќе може да се инсталира на секој терминал за Android што исполнува одредени услови и кои сигурно не се малку. Оваа игра може да се инсталира само преку фрлач на игри достапен во продавницата Samsung, апликација која ќе биде одговорна за откривање во секое време дали терминалот ги исполнува барањата на ексклузивноста што Самсунг ги потпиша со Epic Games, развивач на играта.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.