Fortnite за iOS добива над 15 милиони долари приходи

Fortnite iOS

Ако има игра што се истакнува на iOS, ова е несомнено Fortnite. Играта што се натпреварува очи во очи со уште една одлична игра објавена во истиот период, PUGB, е огромна заработка. Податоците обезбедени од фирмата Sensor Tower, за Fortnite и нејзините приходот за помалку од еден месец е навистина добар. 

Навистина високи бројки со оглед на тоа што овие типови игри може да се играат без да мора да го гребете џебот, но секако, откако ќе бидете внатре, она што го сакате е да го подобрите карактерот, да добиете нови носии, оружја и други подобрувања, нешто што чини пари. Ние сме порано игра што силно удира на iOS

Fortnite Battle Royale, во моментов има добар број на инсталации на уредите на Apple и за што зборуваме 11 милијарди уреди кои ја имаат инсталирано играта. Од сите овие установи не можеме да кажеме дека тие се 100% активни и не е потребно да се потврди дека тие постојано играат коцкање или вложуваат пари во сите нив, но вистина е дека тие добиваат добри бројки. Ова е табелата што прикажува дел од спектакуларниот напредок на Fortnite:

Бројките го кажуваат тоа Дневните приходи на играта на iOS надминуваат 2 милиони долари и всушност е поблизу до 3 милиони. Ова е несомнено важна сума за развивачите на игри кои видоа дека за кратко време стигна до топ 10-те преземања во САД, Мексико, Аргентина или Шпанија. Време е да се види дали ќе може да го задржи влечењето подолго или ќе се намали, како што се случи со другите одлични игри што дојдоа до iOS и со текот на времето тие паднаа. Засега се држи прилично добро.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.