Foursquare прави промени во својата политика за приватност

Социјална мрежа

Со доаѓањето на новата година тимот на Четириаголно направи разни промени во својата политика за приватност што ќе се применуваат отсега и тие издадоа изјава што ви ја прикажуваме подолу во која детално се објаснети сите измени.

Се разбира, и како би можело да биде поинаку, овие промени ќе влијаат на сите нас кои ја користиме најпознатата социјална мрежа заснована на геолокација на BlackBerry.

Тука ви го покажуваме целосна изјава издадена од Foursquare:

Здраво заедница на Foursquare!

2012 година беше доста интензивна година. Објавивме над педесет нови одлики, дочекавме скоро 15 милиони нови луѓе на Foursquare и имавме 3-милијардити проверка. Велејќи дека ова може да звучи клише, но вашата поддршка е навистина она што не одржува од ден на ден.

Како што се развива нашиот производ, една од работите што ја правиме е соодветно да ги ажурираме нашите политики. И важен аспект на тоа е приватноста (нешто за што многу размислуваме). Оваа е-пошта претставува неколку промени што ќе ги направиме во нашата политика за приватност во наредниот месец и објаснува како тие влијаат на вас и што можете да направите во врска со тоа.

Знаеме дека политиките за приватност можат да бидат густи, затоа создадовме документ на високо ниво, за кој ги сметаме нашите основни информации за приватност. Овој документ опишува, во лесен за читање формат, како ја вметнуваме приватноста во нашиот производ. Иако не ја заменува правната потреба за целосен опис на нашите практики за приватност (кои можете да ги прочитате овде), се надеваме дека ќе ви помогне подобро да разберете како размислуваме за приватноста. Исто така, додадовме нови објаснувања за тоа како работи приватноста преку апликацијата во нашите ЧПП, вклучувајќи ги и нашите стандардни поставки за приватност и како тие можат да се менуваат.

Покрај креирањето и рафинирањето на тие документи, ние сакаме да посочиме и на две специфични измени во нашата политика, кои ќе стапат на сила на 28 јануари 2013 година.

1. Сега ќе го покажеме вашето полно име. Понекогаш во денешно време, Foursquare го покажува вашето полно име, а друг пат вашето име и почетникот на вашето презиме (Хуан Перез наспроти Хуан П.). На пример, ако барате пријател на Foursquare, нивното име се појавува во резултатите, но кога ќе ја внесете страницата на нивниот профил, нивното презиме не се појавува. Во оригиналните верзии на Foursquare, овие разлики имаа смисла. Но, секој ден добиваме е-пошта во кои се вели дека сега збунува. Затоа, со оваа промена, целосните имиња ќе бидат јавни. Како и секогаш, можете да го промените целото име на Foursquare на https://foursquare.com/settings.

2. Бизнис на Foursquare ќе може да гледа повеќе за нивните неодамнешни клиенти. Во моментов, бизнис што користи Foursquare (како вашата кафе-агол од аголот) може да гледа клиенти кои се пријавиле во последните три часа (покрај нивните најнови и најверни посетители). Ова е одлично за да им помогнете на сопствениците на продавници да ги идентификуваат своите клиенти и да обезбедат повеќе лични услуги или понуди. Сепак, голем број на деловни активности имаат време да прошетаат и да го видат ова на крајот на денот. Значи, со оваа промена, ќе ви покажеме повеќе од најновите чекирања, наместо само на секои три часа. Како и секогаш, ако претпочитате да не дозволите деловните субјекти да гледаат кога се пријавуваат во нивните места во иднина, можете да го одштиклирате полето „Информации за местото“ на https://foursquare.com/settings/privacy.

Тековниот Foursquare многу се разликува од првата верзија што беше објавена во 2009 година и ви благодариме што дозволивте да продолжиме да се развиваме и да ја градиме нашата визија. Ова понекогаш значи промена на нашата политика за приватност. Кога ќе го сториме тоа, наш приоритет е да обезбедиме јасен начин да ви помогнеме да ги разберете вашите избори за приватност и да ги комуницирате јасно. Ако имате какви било прашања или сакате повеќе информации, одете на нашата ажурирана политика за приватност или на support.foursquare.com.

Среќни празници и ви благодарам што бевте дел од силната заедница на Foursquare со скоро 30 милиони луѓе. Имаме многу планови за 2013 година

- Тимот на Foursquare

Повеќе информации - Foursquare е ажуриран

Извор - es.foursquare.com


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.