Fujifilm Instax Share SP-3, печатачот дизајниран за Instagram

Повеќе од веројатно е дека многумина од вас немаат печатач дома, бидејќи за да отпечатите една или две фотографии што навистина вреди, завршувате во фотографско студио или продавница за копии што сте ја имале најблиску до вашиот дом, бидејќи мастилото од вашиот печатач се исуши од малата употреба што му ја даваме. Во повеќе од една прилика, сигурно сте останале со сакаат да отпечатат повеќе од една фотографија што го привлече вашето внимание.

Ако сакаме да ги испечатиме тие фотографии што ги доловуваме, Фуџифилм започна нов преносен печатач дизајниран за корисници на паметни телефони, корисници кои не сакаат да си го комплицираат животот при печатење фотографии. Секако, форматот што овој печатач ни го нуди е квадрат, формат кој стана многу популарен благодарение на Instagram.

Квадратниот формат е формат кој е апсолутно безвреден во фотографијата, каде што можеме да го користиме правилото на третини за да го поставиме објектот на фотографии во правилна позиција. Покрај тоа, тоа ни овозможува да прикажуваме пејзажи или настани, само ни овозможува да се фокусираме на предмет за кој станува збор. Оставајќи ја настрана нулта алатка за loversубителите на фотографијата, Fujifilm го лансираше преносливиот печатач Instax Share SP-3, печатач што ни овозможува да печатиме фотографии директно од нашиот паметен телефон во формат 1: 1.

Ова, искрено верувам, е првата грешка на Фуџифилм насочете го овој уред само кон корисниците на Instagram, затоа се сомневам дека продажбата ќе биде исто толку слаба како и останатите преносни печатачи, иако овој модел може да сруши рекорди во овој поглед, но негативен.

Преку апликацијата Мој образец, апликација насочена кон уредување на фотографиите пред да ги испечатите, можеме да додадеме текстови на фотографиите или да создадеме колажи за да го направиме резултатот многу позабавен. Печатени фотографии Тие ни нудат резолуција 800 × 800 со 318 dpi. Софтверот исто така ќе се погрижи за избор на оптимална осветленост за нас, така што фотографиите ќе ни понудат најдобри резултати откако ќе ги испечатиме, процес што трае само 13 секунди.

Во моментов, цената не е објавена, но тоа нема да биде главниот проблем. Проблемот ќе дојде во специфичниот вид хартија за да може да се печати, хартија што сигурно нема да биде воопшто економично. Батеријата што управува со овој печатач, ни овозможува да испечатиме до 160 фотографии пред да треба да ги полниме. Овој печатач се поврзува преку Wifi со нашите уреди и неговото доаѓање на пазарот е закажано за во средината на ноември, поточно 17-ти.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Селсо Родригез dijo

    Да се ​​каже дека форматот квадрат во фотографијата е воопшто бескорисен, значи да се биде многу храбар, да се биде претпазлив.