Галакси С20 е новиот облог на Самсунг за високата класа

Галакси S20

По многу месеци гласини и протекување, конечно се ослободивме од сомнежите. Samsung официјално ја претстави новата гама S20, опсег што станува наследник на S10. Samsung одлучи дека сега кога влеговме во нова декада време беше да се смени номенклатурата на нејзиниот водечки производ.

Новиот опсег на Galaxy S20 е составен од три терминали, како опсегот S10, но за разлика од овој, иИсчезна моделот со ниска цена е додадена целосно и многу помоќна верзија од вообичаената, барем во фотографскиот дел крстен како Ултра, терминал што ќе ни овозможи да го извлечеме максимумот од камерата на нашиот паметен телефон.

Ист дизајн како и Galaxy S10

Галакси S20

Дизајнот на С20 варира многу малку од она што компанијата ни го понуди минатата година, што е логично со оглед на тоа што просторот за подобрување сега е во уредите, а не во нив. Главната разлика со S10 се наоѓа во локацијата на предната камера, која од горниот десен агол премина во горниот централен дел, како опсегот Note 10.

Секој од моделите што се дел од опсегот на Galaxy S20 ни нуди различна големина на екранот, од 6,2-инчен S20 „обичен“ до 6,9-инчен S20 Ultra до 6,7-инчен од S20 Pro. Сите модели ни нудат брзина на освежување до 120 Hz и интегрирајте го сензорот за отпечатоци под екранот.

Поврзана статија:
Galaxy Z Flip: сè што треба да знаете за новиот смартфон што може да се склопи на Samsung

Фотографијата е важна, и многу

Во последниве години, Самсунг му отстапи на Хуавеи како крал на пазарот на мобилни фотоапарати, според момците од DxOMark, но се чини оваа година тие сакаат да го вратат тронот со S20 Ultra, моделот што ни нуди поголем број на фотографски функции, како и поголем сензор, оптичко зумирање и можност за снимање видеа во формат 8k, иако оваа опција е достапна во сите модели од опсегот S20.

За да го искористиме целиот потенцијал што го нудат камерите S20, Samsung ни овозможува преку официјалната апликација да ги модифицираме фотографските вредности на фотоапаратот, како да е DSLR. Кога сликаме, S20 ќе ни овозможи користете ги сите камери за да го направите истото снимање, за подоцна да можеме да избереме кој е тој што одговара најдобро на нашите потреби.

Галакси S20

 • Галакси S20.
  • Директор. 12 mpx сензор
  • Широк агол од 12 mpx
  • Телефото 64 mpx
 • Галакси С20 Про.
  • Директор. 12 mpx сензор
  • Широк агол од 12 mpx
  • Телефото 64 mpx
  • TOF сензор
 • Галакси С20 Ултра.
  • Директор. 108 mpx сензор
  • Широк агол 12 mpx
  • 48 mpx телефото. Зголемување до 100x комбинирање оптика и вештачка интелигенција.
  • TOF сензор

Ултра моделот со сензор од 108 mpx ќе ни овозможи да ги зголемиме сликите за да ги извлечеме најважните детали без прибегнување кон оптичко зумирање што ги користат другите производители и што на крајот секогаш влијае на квалитетот на сликата. За да го демонстрира квалитетот на снимањето видео што го нуди S20 Ultra, Samsung го искористи овој терминал за да ја направи презентацијата.

Моќ да се поштеди

И Галакси С20 и Галакси С20 Про се достапни во верзии 4G и 5G, последната верзија по малку повисока цена. Galaxy S20 Ultra е достапен само во 5G верзија. Samsung не сакаше да го комплицира животот со лансирање на поинаква верзија како што беше минатата година. Секако е добра вест за сите оние корисници кои не го обновуваат својот паметен телефон многу често и сакаат да го сторат тоа оваа година. Како и претходните години, Самсунг избра да лансира модел со Snapdragon 865 за САД и Кина и друг за Европа и за останатите земји со Exynos 990.

Сите верзии на Galaxy S20

Галакси S20

S20 S20 Pro S20 Ultra
Екран 6.2-инчен АМОЛЕД 6.7-инчен АМОЛЕД 6.9-инчен АМОЛЕД
Процесор Snapdragon 865 / Exynos 990 Snapdragon 865 / Exynos 990 Snapdragon 865 / Exynos 990
RAM меморија 8 / 12 GB 8 / 12 GB 16 GB
Внатрешно складирање 128 GB UFS 3.0 128-512 GB UFS 3.0 128-512 GB UFS 3.0
Задна камера 12 mpx главно / 64 mpx телефото / 12 mpx широк агол 12 mpx главна / 64 mpx телефото / 12 mpx широк агол / TOF сензор 108 mpx главна / 48 mpx телефото / 12 mpx широк агол / TOF сензор
Предна камера 10 мпх 10 мпх 40 мпх
Система operativo Андроид 10 со One UI 2.0 Андроид 10 со One UI 2.0 Андроид 10 со One UI 2.0
Batería 4.000 mAh - поддржува брзо и безжично полнење 4.500 mAh - поддржува брзо и безжично полнење 5.000 mAh - поддржува брзо и безжично полнење
Conectividad Bluetooth 5.0 - Wifi 6 - USB-C Bluetooth 5.0 - Wifi 6 - USB-C Bluetooth 5.0 - Wifi 6 - USB-C

Цените, боите и достапноста на новиот асортиман на Galaxy S20

Галакси S20

Новиот опсег на Samsung Galaxy S20 ќе се појави на пазарот во 5 бои космичко сиво, облачно сино, облачно розово, космичко црно и облачно бело, последниот ексклузивен преку официјалната веб-страница на Samsung. Подолу ги детализираме цените на секој од моделите:

Samsung Galaxy S20 цени

 • 4G верзија за 909 евра со 128 GB простор.
 • 5G верзија за 1.009 евра со 128 GB простор.

Samsung Galaxy S20 Pro цени

 • 4G верзија за 1.009 евра со 128 GB простор.
 • 5G верзија за 1.109 евра со 128 GB простор.
 • 5G верзија за 1.259 евра со 512 GB простор.

Samsung Galaxy S20 Ultra цени

 • 5G верзија за 1.359 евра со 128 GB простор.
 • 5G верзија за 1.559 евра со 512 GB простор.

Ако, покрај тоа, ние ќе бидеме меѓу првите што ќе резервираат кој било од овие модели преку веб-страницата на Samsung, ние ќе го направиме тоа добијте ги новите Galaxy Buds +, втора генерација на безжични слушалки на Samsung кои исто така беа презентирани на овој настан.

Сега можете да ја резервирате новата гама на Galaxy S20 во неговите три верзии и пет бои преку официјалната веб-страница на Samsung.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.