Samsung Galaxy S8 наспроти Забелешка 8

Галакси Забелешка 8 наспроти Галакси С8

Новиот предводник на Samsung, Galaxy Note 8 Hitе се појави во продавниците на 15 септември. Запомнете дека нејзината цена надминува 1.000 евра. Исток phablet Не е единствениот прв меч што можеме да го најдеме во корејскиот каталог. И, тој мора да го сподели центарот на вниманието со своите браќа Samsung Galaxy S8 (и во двете мерки).

Ниту една од другите опции не ја надминува бариерата од 1.000 евра. Но овој Samsung Galaxy Note 8 ви нуди неколку додатоци што може да ве интересираат, и патем, оставете ги настрана неговите браќа телефоните.

Листови за технички податоци

Samsung Галакси S8 Samsung Галакси Забелешка 8
Екран 5.8 инчи (резолуција од 2.960 x 1.440) 6.3 инчи (резолуција од 2.960 x 1.440)
Процесор Qualcomm Snapdragon 835 (8 јадра) 2.35 GHz Qualcomm Snapdragon 835 (8 јадра) 2.35 GHz
Мерките 148.9 x 68.1 x 8 mm и 155 грама 162.5 x 74.8 x 8.6 mm и 195 грама
RAM меморија 4 GB 6 GB
складирање 64 GB + MicroSD 256 GB 64 GB + MicroSD 64 GB
Главна фото-камера 12 мегапиксели + 4k видеа 12 мегапиксели x 2 (двоен сензор) + 4k видеа
Предна камера 8 мегапиксели 8 мегапиксели
Поврзувања Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac (2.4 / 5GHz) / VHT80 MU-MIMO / 1024QAM / Bluetooth® v 5.0 (LE до 2Mbps) / ANT + / USB Type-C / NFC / Локација (GPS - Галилео-Глонас-БеиДу) Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac (2.4 / 5GHz) / VHT80 MU-MIMO / 1024QAM / Bluetooth® v 5.0 (LE до 2Mbps) / ANT + / USB Type-C / NFC / Локација (GPS - Галилео-Глонас-БеиДу)
Batería 3.000 милиампери 3.300 милиампери
Система operativo Андроид 7.1.1 Нугат Андроид 7.1.1 Нугат
Бенефиции Отпорен на вода и прашина (IP68) / читач на отпечатоци и ирис / безжично полнење / брзо полнење Отпорен на вода и прашина (IP68) / читач на отпечатоци и ирис / безжично полнење / брзо полнење / пенкало за S-Pen / приклучок Samsung DeX
цена 809 евра 1.010.33 евра

https://www.youtube.com/watch?v=RKYjdTiMkXM

Најголем QHD екран

Секој дополнителен сантиметар е плус. Особено за оние корисници кои бараат терминал со кој освен што можат да уживаат во слободно време со видео игри, филмови или серии, им треба и терминалот за да можат да работат.

И тука, иако тесно, Samsung Galaxy Note 8 е оној со најголем екран. Се разбира, во сите случаи имаме дијагонала наречена „Бесконечен екран“. Ова не е ништо повеќе од опис на екран без рамки.

Па тоа, овој нов phablet на корејски може совршено да служи за консумирање содржина - Дури и како електронски читач на книги - за да можеме да ги уредуваме канцелариските документи на многу поудобен начин ако користиме некои од додатоци понудени од компанијата. Тоа, и надворешната тастатура што го прави Samsung Galaxy Note 8 нашиот главен работен тим надвор од домот. Бидете внимателни, бидејќи моќта што ни ја нуди исто така ќе ни овозможи да консултираме големи PDF документи, како што се прирачници, итн.

6 GB RAM меморија подобра од 4 GB

Во оваа смисла е како кога купувате нов компјутер. Тоа е да се каже, колку повеќе RAM меморија обезбедува опремата, толку поголема флуидност, а можеби и поголема толеранција кон староста. И, тоа е дека покрај тоа што ќе има подобри перформанси во мултитаскинг, тој исто така подобро ќе го издржи текот на времето. Значи уште една точка во корист на Samsung Galaxy Note 8.

Показател за S-Pen Galaxy Note 8

Показател за S-Pen, јасен диференцијатор помеѓу двете семејства

Ако има нешто што го карактеризира семејството Ноус на Самсунг, тоа е водечки игла познат како С-Пен. Овој додаток кој е интегриран во шасијата на Samsung Galaxy Note 8 ќе ни овозможи да работиме на помалку познат начин во телефоните и тоа не враќа во златното доба на PDA - Но, со поголема софистицираност, и пред сè, со повеќе алатки за да се искористи тоа.

Откако ќе се повлече покажувачот, се појавува скокачко мени на екранот со икони и кратенки за нови функции. Покрај тоа, бидејќи повеќе од оригинална употреба е да може да се користи исклучен екран на терминалот како табла за да напишете сè што ни треба: список за купување, телефонски број, регистарска табличка или едноставно некои мали белешки од состанокот на кои присуствувале. Се разбира, во вториот случај исто така ќе имате можност да добиете повеќе од апликацијата за белешки.

И ако сте од оние кои ќе го користат за да учат или да работат како а таблета, со отстранување на S-Pen од неговото скривалиште, можете да обележите текст во документи или да правите прибелешки. На кратко, додаток достоен за наследникот на првиот phablet што беше успешно на пазарот.

Galaxy Note 8 камера

Двојна камера, ефектот „боке“ за спасување

Трендот на пазарот е обложувајте се на терминали со двојни камери. И иако Samsung Galaxy S8 и Galaxy S8 + ја немаат оваа опција, тоа не ги лишува да имаат добри камери.

Сега, ако сте lубител на боке-ефектот и секогаш сте завидувале што може да се постигне со некои DSLR-фотоапарати заедно со леќа од 35 или 50 mm, со Galaxy Note 8 имате можност да ја добиете оваа заматеност во вашите снимки. Ова е можеби повикано да се натпреварува лице в лице со она што може да се постигне со iPhone 7 Plus и други модели од висока класа.

Исто така, добијте слики со различни завршувања како да giving се дава значење на храната што е толку модерна - или, Instagrammermer - или да може да игра со рамнотежа, како и да добиете подобри панорамски погледи.

Samsung DeX со Galaxy Note 8

Доаѓа со базата Samsung DeX

Конечно, мораме Samsung Galaxy Note 8 доаѓа со основата за полнење. Ова ви овозможува да работите пред монитор како да е компјутер. Зборуваме за Samsung DeX кој доколку се купи одделно би имал цена од 160 евра.

Овој додаток е нешто многу важно за сите оние кои навистина сакаат да работат цело време со вашиот компјутер. И кога ќе дојдат дома или канцеларија, сакаат да го претворат во нивниот компјутер. Потсетуваме дека при поврзување на мобилниот Samsung со оваа база, ќе биде активиран кориснички интерфејс близу до тоа што може да се постигне во споредба со конвенционалниот компјутер. Ова, како што велиме, Може да се добие и со Samsung Galaxy S8 или Samsung Galaxy S8 +, но со доплата.

Заклучоци Galaxy Note 8 vs Galaxy S8

Заклучоци, вреди ли да платите повеќе за Samsung Galaxy Note 8?

Вистина е дека многу од неговите карактеристики се исти. Е оставиме настрана прашањето за RAM меморија се зголемува во phablet до 6 GB. Сепак, останатите карактеристики се скоро идентични.

Сега, како што беше случај во семејството Ноут од неговото основање (2011 година), Ова е повеќе насочено кон корисниците на УЈП кои сакаат да ги остават настрана своите таблета и работат надвор од канцеларијата со еден компјутер: поголем екран, моќна камера и наменски функции за правење белешки како да е вообичаена тетратка.

Исто така, за оние кои сакаат фотографирање и кои не сакаат да одат цел ден со камера во ранецот, овој Samsung Galaxy Note 8 обезбедува двоен сензор во својата главна камера. Покрај постигнувањето добри резултати - што може да се види на различните снимки што ги покажа компанијата - можете да бидете и многу креативни со ефектите од боке. Да На сето ова додавате дека Samsung Galaxy Note 8 се испорачува со Samsung DeX кој чини 160 евра, Вистината е дека терминалот воопшто не е скап. Што мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.