GitHub претрпува најголем напад со ДДОС во историјата на Интернет

Во последниве години, нападите на ДДОС станаа вообичаени и многу компании од време на време претрпуваат напад на ДДОС што завршува со симнување на нивните сервери за неколку часа или во најлош случај, за неколку дена. Додека е точно тоа Постојат решенија за блокирање на овие видови напади, многу компании не ги прифаќаат.

GitHub е платформа што најмногу ја користи заедницата на развивачи за поставување програмски кодови, проекти, апликации ... Оваа веб-страница претрпе најголем напад на одбивање на услуги (DDOS) во историјата на 28 февруари, со врвови до 1,35 терабити во секунда, но тој се однесуваше како храбар човек и беше недостапен само 5 минути.

Изведете напад од овој тип и со тој обем на сообраќај не е можно да се направи преку компјутерски зомби, Како што е случај во повеќето од овие типови на напади, наместо тоа, се користеа мемширани сервери, сервери што складираат секакви податоци во кешот за да ја зголемат брзината на мрежите и веб-страниците.

Иако тие не се јавно достапни, кога лош хакер ќе преземе контрола над еден, тој може да ја имитира ИП на серверите што сака да ги симне и испраќајте огромна количина на податоци постојано и неограничено со брзина што ни овозможуваат да ја изведуваме зомби компјутерите.

Навистина го напаѓаме GitHub?

Да се ​​биде платформа што е GitHub, не е ни чудо што беше заштитено од таков напад, но како што споменав на почетокот на овој напис, заштитата од нападите на ДДОС постои и овој напад покажа дека тие работат на многу ефикасен начин. GitHub се штити од овој вид напад преку Аками Пролексит, систем што му овозможи да ја преземе контролата над ситуацијата и целосно да го врати за само 8 минути, што ги принуди напаѓачите брзо да се откажат од обидот во моментот на саботажа на серверите на оваа платформа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.