Google Assistant исто така ќе биде достапен на Android 6.0

„Гугл асистент“ беше една од новините што Гугл најмногу jeубоморно ги чуваше исклучиво за своите уреди, барем во текот на првите месеци од лансирањето. Но, можеби е обврзан со потезите на други компании како Самсунг, компанија со седиште во Маунтин Вју таа беше принудена да се предомисли и да ја понуди својата асистентка на други уреди. Засега, првиот што го интегрираше е LG G6, новиот предводник на корејската компанија што го претстави вчера во рамките на Светскиот мобилен конгрес 2017 што се одржува деновиве во Барселона и каде што Актуелиадад Гаџет има физичко присуство со неколку уредници.

Отпрвин се чинеше дека овој нов асистент на Google ќе биде достапен само на Android 7.X, но како што најави потпретседателот на Google во Барселона, овој асистент нема да биде ексклузивен за компанијата или најновата верзија на Android, па тоа може допрете до сите уреди што работат со некоја верзија на Android 6.X или понова верзија. Во моментов овој асистент е компатибилен само со англиски и германски јазик, што во голема мера ќе го ограничи неговото можно проширување, покрај тоа што е одлучувачки фактор за купување за корисниците кои планираат да ги обноват своите уреди во наредните месеци.

Но, имајте на ум дека „Помошникот на Google“ може да не работи на сите уреди дури и ако со нив управува Android 6.x или поголема, бидејќи бара минимум 1,5 GB RAM меморија и резолуција од 720p. Во моментов не знаеме кога Гугл ќе го лансира новиот асистент на компанијата Маунтин Вју на пазарот, но со времето што помина од нејзината презентација, таа веќе треба да биде достапна не само на два јазика, туку веќе треба да биде достапно на голем број терминали, но се чини дека промените во плановите на овој асистент се мешаат во неговиот развој.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.