Google го модифицира, повторно, пребарувањето на слики, сега додавајќи опис

Во последните месеци, видовме како Google се посвети на вклучување во една од функциите што корисниците најмногу ги користат: пребарување слики. Кога барате слика на производ, додаток, додаток, резервен дел или кој било друг предмет, пребарувањето на сликата е најдобриот начин да го најдеме она што го бараме.

Во средината на февруари, Google го отстрани копчето што ни овозможи да ја видиме сликата за да може да преземате без да имате пристап до веб-страницата, поради проблем со Getty Images, банка за слики што го обвини Гугл за промовирање пиратерија дозволувајќи преземање на слики со целосна резолуција од „Гугл слики“, дури и ако тоа вклучува водни жигови. Но, тоа не беше единствената промена што овој дел ја усвои.

Ако бараме слики во овој дел, можеме да видиме како Google додаде мал опис земен од мрежата каде што се наоѓа под секоја слика што ни покажува во резултатите, опис што за многу корисници може да нема смисла, кога знаеме што бараме и дека сè што прави е да го намали бројот на резултати што се прикажани во прелистувачот на прв поглед.

Откако ја отстраните опцијата за преземање на сликите од прелистувачот, бевме принудени да прибегнеме кон екстензии кои повторно го додадоа копчето Види слика, копче што по промената направена од страна на Google, престана да работи, затоа ќе бидеме принудени да почекаме и да видиме дали програмерот се мачи да го ажурира за да може повторно да ги презема сликите директно од пребарувачот или ќе се вратиме во камено доба, принудени да ја посетиме веб-страницата за да ја зачуваме слика што нè интересира.

Можеме да го користиме и пребарувачот Бинг, пребарувач кој ако ни нуди можност да ги зачуваме сликите директно од пребарувачот и тоа во моментот, сè уште нема додадено опис на сликите. Се надевам дека ова е последната промена што ја направи Гугл во делот за слики во својот пребарувач.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)