Гугл избриша 2.500 милијарди врски до нелегално преземање, доволно е?

До пред неколку години, преземањето филмови, серии, документарни филмови, музика, книги и секаков вид содржина со авторски права, но без да поминувате низ полето, беше практика како вообичаена, како и секојдневна. Плаќањето за филм беше скоро „глупо“. Зошто да платите ако го имате бесплатно на Интернет? Тоа беше културата на тотално бесплатно на кои се спротивставија индустријата и голем дел од владите. Но, за да успее оваа војна, улогата на Гугл како најважен пребарувач е неопходна.

Така, секој ден Гугл присуствува на барања за бришење линкови до пиратска содржина, бидејќи не отстрануваше илјадници врски до милиони секој ден. Вака достигна рекордна бројка, Избришани се 2.500 милијарди врски до нелегални преземања Сепак, се чини дека оваа бројка не е доволна за оние кои управуваат со авторските права, кои го обвинуваат гигантот дека не е многу проактивен во овој поглед.

Борбата против нелегалното преземање го соборува рекордот

Како што научивме преку торенфрик, во својот последен извештај за транспарентност Google го соопшти тоа избриша 2.500 милијарди врски до страници за нелегално преземање, попознат како „пиратски преземања“. Овие активности реагираат на барањата што компанијата ги добива секој ден за наводни повреди на авторските права и авторски права. Бројката е астрономска, особено ако сметаме дека ефективноста на Гугл веќе достигнува 90%, т.е. Гугл опслужува 9 од 10 примени барања секој ден, што покажува дека станува збор за прилично ефикасна постапка, иако не сите мислат исто.

Одговорните за управување со авторските права ја обвинуваат компанијата дека не се труди доволно, дека не стори се што можеше да стори за да се бори против пиратски преземања. Поточно, овие субјекти наведуваат дека многу од линковите избришани од Google повторно се појавуваат под нови адреси (URL-адреси), така што Google треба, според овие менаџери, да води поактивна борба со цел да ја одржи индустријата безбедна.

На врвот на услугите за хостирање, повеќе линкови се избришани 4shared со 64 милиони врски; Тие се следат по овој редослед од mp3toys.xyz, rapidgator.net, uploaded.net и chomikuj.pl.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Антонио Моралес dijo

  Според мене не е доволно, вистината е дека со текот на времето нема да има повеќе пиратерија во филмови и серии, бидејќи нивните цени стануваат сè пониски, како NETFLIX, HBO итн. Што би им помогнало на повеќе компании да прават серии и филмови.

 2.   Андрес Казау dijo

  Предлагам компаниите и владата на Аргентина да ги намалат цените на филмовите и музиката, така што луѓето можат да ги купуваат тие филмови или да ги изнајмуваат, наместо да пиратуваат ... Но, за тоа треба да ја намалат цената на овие производи или Аргентинецот владата треба да им ја покачи платата на сите за да можеме да ги купуваме од време на време и да не жртвуваме за да ги купиме… Истото се случува со видео-игри… Направете броеви… Помислете на нас граѓаните и потоа избришете ги пиратските врски… Slds.