Google паѓа на помалку од половина од цената на адаптерот USB-C во приклучок

Минатата година за време на презентацијата на првите Google Pixels, момците од Маунтин Вју се пофалија дека продолжуваат да нудат приклучок за слушалки на нивниот прв уред дизајниран од компанијата. Една година подоцна, компанијата мораше проголта ги неговите зборови, бидејќи целосно го отстрани приклучокот за слушалки на новите модели на Google Pixel.

Можеме да ги користиме и нашите доживотни слушалки, преку адаптер за приклучок USB-C до 3,5 mm, адаптер што е вклучен во полето Pixel. Ако го изгубиме, мора да платиме 20 долари за нов.

Се чини дека Гугл сакаше да заработи со сиромашните безнадежни кои можат да го изгубат овој адаптер, Бидејќи високата цена за овој мал адаптер немаше смисла, бидејќи беше за 11 долари поскапо од истиот уред што го нуди Apple, но со молња врска со 3,5 mm приклучок. Гугл ја намали цената на истата, сè додека не биде во иста цена со еквивалентот на Епл, 9 долари, да биде по поразумна цена.

Google не даде никаков коментар за ова, како Знаев дека нема оправдување да се нуди овој мал адаптер по толку висока цена. Но, како и со адаптерот за монтажа на молња до 3,5 мм за iPhone, тој ни овозможува само да слушаме музика преку слушалки без да можеме да го полниме уредот во секое време. Ако сакаме да искористиме и додека слушаме музика, го полниме нашиот уред, мора да се прибегнеме кон уредот на производителот Moshi, кој ни нуди адаптер за 44,95 долари со кој можеме да наплаќаме и слушаме музика истовремено .

AmazonBasics мешаат молња и аудио

Овој уред Моши е за 10 долари поскапи од еквивалентните понуди на Белкин за iPhone во продавницата „Епл“, па се чини дека и овој производител бесрамно сака да готови. Иако корисниците на iPhone го имаат истиот уред Belkin на пазарот, но направена од Амазон за 29 долари. Веројатно, Amazon исто така ќе го лансира својот соодветен адаптер за уреди со USB-C конекција и без приклучок за слушалки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хуан Антонио dijo

  Здраво, Каде можам да го купам овој адаптер? И друго, дали е валиден со кој било телефон со USB Type C? Ви благодарам

  1.    Мигел Хернандез dijo

   Здраво Хуан Антонио, директно во Google Store.