Google Assistant најавен за сите уреди со Android

Ова е видеото со кое компанијата штотуку го лансираше својот личен асистент за сите уреди кои имаат оперативен систем Андроид со Marshmallow и Nougat 7.0. Вистината е дека откако го видов асистентот внатре во ново претставениот LG G6 и сега се објави дека ширењето е општо за сите уреди, но постепено, што значи дека нема да биде масовно лансирање. Прво ќе биде лансиран во САД, Канада, Велика Британија и Германија, на уреди, така што Google Pixel и Pixel XL нема да бидат единствените што уживаат во Помошник на Google.

Ова е твитот што го објавија во прилог на самото видео на нивниот канал на „Јутјуб“ каде ги повторуваат вестите:

И, како може да се активира „Помошникот на Google“ на нашиот уред?

Па, во принцип, не мора да правиме ништо за да можеме да уживаме во асистентот во нашиот терминал, мора да почекаме самата фирма да го активира од далечина во ажурирање на Google Play. Затоа, треба да бидеме внимателни кон следниве ажурирања и да се надеваме дека нема да потрае премногу за да се започне со ажурирање во нашата земја. Засега, она што треба да бидеме јасни е дека нашиот паметен телефон за да може да го користи асистентот бара верзија од маршмалоу или нугат и најмалку 1,5 GB RAM меморија заедно со 720p екран. Се надеваме дека наскоро ќе имаме и повеќе јазици бидејќи шпанскиот јазик не го разбира денес.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.