Google Chrome ќе ни овозможи засекогаш да го отстраниме звукот од веб-страниците

Ако редовно користите Chrome, имате среќа, иако ја гледате еволуцијата што ја следат прелистувачите, каде што секогаш кога некој започнува нова функција, таа брзо се појавува во останатите прелистувачи, можеби нема да чекате толку долго ако не ' го користат. Многу од нив се веб-страниците што сакаат да ги промовираат погледите на нивните видеа непријатната манија автоматски да ги игра без корисникот да има потреба да комуницира со нив во кое било време, да ни даде важна страв дали обемот на нашиот компјутер е преголем, покрај тоа што ќе не присили во повеќето прилики да го паузираме видеото, бидејќи тоа не е поврзано со новостите што ги сакаме да чита.


Момците од „Маунтин Вју“ работат на имплементација на нова функција што ни овозможува да го блокираме звукот на одредени веб-страници засекогаш, за да не репродуцираат звук повторно додека не го дозволиме рачно. Во моментов Гугл и повеќето прелистувачи ни овозможуваат да го отстраниме звукот од јазичињата што пуштаат содржина, идеален за спорадични случаи, но не постојано кога посетуваме веб-страници полни со видеа, реклами и други. Само за да прилагодите одредени вредности и дозволи на веб-страница во Chrome мора да кликнеме на копчето сместено непосредно пред URL-то.

Во ова мени можеме да ги провериме дозволите што ги има една веб-страница, како што се пристап до микрофон, до локацијата ... Кога Google ја спроведува оваа нова функција, функцијата зачувување на таа веб-страница исто така ќе биде достапна, така што отсега сите веб-страници што ги отвараме и кои се дел од тој домен имаат пристап до звучниците стандардно оневозможени, освен ако не дозволиме рачно пристап. Додека чекаме оваа функција да пристигне во нејзината последна функција, во моментов можете да ја тестирате со Chrome Canary.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.