Google Chrome 53 за Windows ветува дека ќе биде 15% побрз

Chrome хром

Дека Гугл Хром губи пареа е јавна тајна, алтернативите како Firefox или Microsoft Edge покажуваат доста ефикасни, како и брзи. Сепак, сферата на развој на Google Chrome е она што продолжува да го задржува во елитата на пребарувачите. Од друга страна, ниските перформанси што ги нуди кај компјутерите со малку ресурси и неговото мало внимание за потрошувачката на ширина на опсег и RAM меморија придобиваат многу повлекувачи и во macOS и во Windows 10. Значи Тимот за развој на Google Chrome вети дека верзијата 53 на познатиот пребарувач ќе биде 15% побрза од сегашната.

Со ова тие имаат намера да ја повратат довербата на корисниците. Со нов пакет оптимизации, се чини дека Google Chrome ќе се врати за да ги понуди перформансите што го направија толку славен, тие го нарекоа овој нов систем «PGO» и наводно го сметаат и за вообичаена употреба на кој било корисник. Проблемот што продолжуваме да го гледаме тука е условот во однос на хардверот што го има Google Chrome. Сепак, тимот уверува дека и верзиите 64Bits и 32Bits на нивниот прелистувач ќе покажат доста впечатливи перформанси во следното издание.

На овој начин, Google Chrome има намера малку да ги замолкне своите ривали, Microsoft Edge и Opera на пример, кои извршија директни напади против перформансите на Google Chrome, кој е еден од најпопуларните прелистувачи, и покрај фактот дека не нудат перформанси или брзина што навистина ја оправдува неговата употреба.

Што Тие не видоа соодветно да кажат кога ќе пристигнат овие нови верзии, 53 и 54, на прелистувачот Google. Значи, ќе мора да почекаме, во меѓувреме, да ја искористиме можноста да испробаме алтернативи, да не се затвораме во светот на истражувачите и да ја користиме онаа што најдобро одговара на вашите потреби.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.