Google.com: Дали знаете како да го користите? ние ви ги учиме нивните најдобри техники

трикови за користење на Google

Гугл е најпопуларниот пребарувач од сите што постојат денес, што го користат голем број луѓе во кое било време кога е потребно брзо знаат некој вид на барање.

Повеќето луѓе го користат овој пребарувач на Google на произволен начин, т.е. во соодветниот простор, обично се поставуваат секаков вид зборови или термини, кои многупати не чуваат никаков вид кохерентност, а со тоа предизвикуваат резултати целосно решение за потребата што може да ја има една личност токму во тој момент. За оваа причина, сега ви предлагаме да го изведувате овој напис оттогаш ќе споменеме неколку трикови што треба да ги прифатите со овој пребарувач, што ќе ви понуди подобри резултати од она што го набудувавте до денес.

Практичен водич за правилно користење на Google

Во овој момент ќе им поставиме мало прашање на сите наши читатели, истото што би го поставиле неодамна:

Дали ги пребарувате користејќи Google.com?

Сигурно повеќето луѓе ќе одговорат со 'si«, Нешто што всушност може да биде„бр«; секогаш кога ќе го отворите прелистувачот на Интернет и веднаш ја внесувате целосната адреса на овој пребарувач (Google.com) ќе скокнете во соодветниот домен на оваа услуга, но во вашата земја. Ова може да претставува типична завршница: ес, британија, де или што било друго што ќе ви падне на ум.

Можеме да кажеме дека проблемот започнува токму во овој момент, бидејќи повеќето резултатите ќе бидат фокусирани првенствено на областа каде што сте живеење Ако сакате да користите само „Google.com“, препорачуваме да го напишете следново во лентата за адреси за URL:

Google.com/ncr

Beе можете да се восхитувате дека нашиот предлог нема да ве одведе на адресата на Google во вашата земја, што оттогаш е голема предност резултатите може да се прошират во различни региони, така што тие ќе бидат поразновидни и поразновидни.

Помалку зборови претставуваат повеќе резултати за Google

Ова е уште еден солиден совет што треба да го земете предвид, бидејќи може да се смета како мало „златно правило“; ако напишете неколку зборови во областа за пребарување, неизбежно ќе добиете многу резултати а меѓу кои, многумина нема да го содржат одговорот што го баравте. Ако користите „малку повеќе зборови“, ова може да се смета за филтер за Google, кој ќе ви понуди поконкретни резултати.

Ова не значи дека треба да користите цела легенда во пребарувачот, туку да бидете паметни и креативни кога барате некаков вид на резултат од одредено барање.

Користете клучни зборови во нашите пребарувања со Google.com

Ова е уште еден аспект што треба да се земе предвид, бидејќи ако не напишеме одредени клучни зборови, пребарувачот ќе не познае она што навистина мора да го покажете за ова е целосно задоволено. П.За да можете малку подобро да разберете што се обидуваме да кажеме, предлагаме за момент да помислите дека купувате на пазарот; Ако таму викате прашувајќи ги сите продавачи дека имате потреба од производ или ставка да ви однесе, никој нема да знае што точно сакате да имате во тој момент ако не го дефинирате или опишете добро.

Истата ситуација се случува во Google, односно мора да користите одредени зборови и поими кои специфицираат што се обидувате да најдете во оваа средина.

Пребарувајте профили или луѓе на социјалните мрежи со Google

Ова сигурно ќе биде делот што најмногу ќе ги интересира многу луѓе, бидејќи Google.com практично ги регистрираше сите; Со едноставни трикови што треба да ги следите, ќе имате можност да најдете профил на личност или производ, нешто што главно може да вклучува Фејсбук, Твитер или Гугл плус.

  1. + [име]
  2. # [збор]
  3. @ [име на лице]

Било која од алтернативите што сме ги поставиле на врвот, ќе ви помогнат да пронајдете личност или производ преку нивните соодветни профили на социјалните мрежи; Заградите што ги поставивме не треба да ги користите вие, туку само предложениот знак и името или зборот што сакате да ги најдете на Google.com; На овој начин и на многу лесен начин би можеле да добиете добри резултати насочени кон профилот на Фејсбук, Твитер, Гугл плус, па дури и на официјалната веб-страница на лицето или производот за кој сте биле заинтересирани.

Преку овие едноставни совети и трикови што ги понудивме, можете имаат подобри резултати кога користите Google.com, иако ако знаете други трикови, ве замолуваме да ги споделите со нас за да ги знаат сите од вашата уста.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.