Гугл диск дебитира нов дизајн

Google диск

Дизајнот на материјали стана еден од столбовите на производите на Google. Благодарение на овие индикации, фирмата го менува дизајнот на многу свои алатки. Неодамна видовме како Gmail дебитираше за нов дизајн. Сега, на ред е Google Drive, кој веќе дебитира нов дизајн. Повторно инспириран од материјалниот дизајн.

Покрај тоа, новиот дизајн што можеме да го видиме на Google Drive има одредени сличности со изгледот што неодамна беше воведен во Gmail. Така, можете да видите и обид на компанијата да создаде одредена хармонија помеѓу нејзините услуги.

Иако, исто така, имаме некои разлики помеѓу дизајните на двете платформи. Бидејќи во овој случај не се воведени нови карактеристики. Во случајот на Gmail, воведен е нов пакет на функции. Нешто што сега не се случи. Барем сè уште не се случило.

Дизајн на Google Drive

Промената на дизајнот на Google Drive е објавена за време на прославата на Google I / O 2018. Настанот во кој американската компанија ни остава голем број новини во своите производи и услуги. Нешто што се случува и со неговата платформа за складирање облак.

Многу корисници можеби веќе го гледаат новиот дизајн на Google Drive кога ќе пристапат до него. Но, во многу случаи сè уште не е прикажано. Тоа е нешто што треба да се случи наскоро, иако официјално не се споменати датуми за оваа промена.

Она што е јасно е дека гледаме како Google ги прилагодува своите дизајни за да се усогласат со упатствата за дизајн на материјали. Значи, гледаме некои сличности помеѓу дизајните што компанијата ги презентира. Нешто што се обидува да им овозможи на корисниците многу поудобно да ги користат различните услуги на американската компанија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.