Гугл и Фејсбук ќе градат подводен кабел помеѓу Лос Анџелес и Хонг Конг

кабел-подземен-google-facebook-120-tb

Интернетот е ден за ден за многу луѓе, не само во нивната работа, туку и во секојдневниот живот и и корисниците и компаниите сè повеќе бараат поголема брзина и безбедност. Веќе некое време, изградбата на подводни кабли веќе не е зависност на телекомуникациските компании а во моментов технолошките компании (Гугл, Амазон, Мајкрософт, Фејсбук) ги преземаат, логична промена делумно затоа што нивните услуги се оние кои трошат најголем опсег ширум светот.

кабел-подземен-google-facebook-120-tb-1

Пред нешто повеќе од еден месец, подводен кабел беше инаугуриран преку Пацификот што ги поврзува САД со Јапонија и каде што Гугл исто така беше дел од проектот. Брзината на овој кабел достигнува 60 Tbps, но таа брзина останува во пелени ако ја споредиме со новиот подводен кабел што овој пат ќе го поврзе Лос Анџелес со Хонг Конг и кој ќе биде надлежен за Facebook и Google. Овој нов кабел ќе достигне 120 Tbps, но сè уште не е најбрзиот прекуокеански кабел во светот, бидејќи рекордот во моментов го држат Microsoft и Facebook со кабелот MAREA чија брзина е 160 Tbps.

Овој нов подводен кабел, чии главни поддржувачи се „Гугл“ и „Фејсбук“, ќе биде составен од пет пара фибер-линии, секоја од 24 Tbps. Двете компании резервираат неколку од нив, додека другите ќе бидат дистрибуирани од останатите компании вклучени во изградбата на ова Кабел од 12.800 километри. Изградбата на овој нов кабел ќе започне во 2018 година и се очекува да чини 400 милиони долари. Откако ќе заврши изградбата на овој нов кабел, корисниците на Фејсбук и Гугл ќе уживаат во поголем опсег во азиско-пацифичкиот регион.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.