Google го реши проблемот, можеме да го ажурираме нашиот Chromecast

Пред неколку дена ви кажавме за проблемот што го трпат системите Google Cast (Chromecast) од компанијата Не биди зло, за што ги заситуваат Wi-Fi конекциите на многу домови. Овој проблем не е прв пат да се презентира со користење на сличен систем, бидејќи на пример, iOS системите имаа проблеми и со години со Wi-Fi конекции од одредени компании.

Сепак, Google мора да работи на решавање на овој мал проблем, компанијата успеа лепенка грешката, па ако имате Chromecast добро време е да го ажурирате. 

Гугл напиша блог пост во кој објави дека проблемот е брзо идентификуван и неговите инженери веќе работеле на негово решавање, замислувавме дека треба да биде „помал“ проблем, но дека тоа навистина влијаеше на употребата и особено на искуството на корисникот, бидејќи Wi-Fi конекцијата во домовите не ужива здравје и слава што овозможува луксуз за дистрибуција на поврзаност насекаде, дури и кога во Шпанија дво-опсежните рутери кои ја користат можноста за поврзување од 5 GHz почнуваат да стануваат популарни преку операторите за да обезбедат поголем опсег. Сепак, проблемот опстојува со текот на времето, ние зборуваме логично за опсегот Wi-Fi, нешто што ќе го решиме само со одење во доверливи брендови.

Главно, овој проблем беше предизвикан од фаталната комбинација на Cast вграден во Android, рутерите Chromecast и TP-Link и Netgear (меѓу другите). Лесно е, само треба да го ажурирате Услуги на Google Play (смена на проблеми, процесот на com.google.process.gapps е запрен) на вашиот Андроид терминал до верзија 11.9.74, ве оставаме внатре ОВОЈ ОБЈЕКТ .APK што ќе ви помогне да го преземете и ажурирате лесно и брзо. На овој начин треба да престанете да страдате од проблеми со сатурација во Wi-Fi.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.