Google го тестира Fuchsia OS на Pixelbooks

Pixelbook компатибилен со Fuchsia OS

Ако има производ на Google што сите го очекуваат, тоа е новиот оперативен систем на кој работат повеќе од една година. Точно, мислиме на Фуксија ОС. За него последно се слушна малку, иако пред неколку месеци беа откриени некои детали за тоа: можеше да се видат првите фаќања.

Сега оди чекор понапред и ја ослободува потребната документација, така што следниот оперативен систем Mountain View може да се инсталира на Chromebook најновата генерација на компанијата (Pixelbook), како и други конкурентни модели како што се Acer Switch Alpha 12 или Intel NUC.

Објавување на документацијата на Окшиш ОС за Pixelbook

Како што добро претпоставивте, ова издание е насочено, пред сè, на програмерите. Иако ако изгледате силно, ве оставаме документацијата за да пробате сами. Се разбира, инсталацијата нема да биде лесна, а според првите тестери, состојбата на Фуксија ОС е доста зелена. Понатаму, со овој пристап се очекува дека Новиот оперативен систем на Google е поразновиден отколку што се очекуваше можност да бидат присутни во сите видови опрема: уреди за носење, телефоните, поврзани уреди, таблети и Chromebook.

Сепак Останува да видиме дали Fuchsia OS ќе биде замена за Android и Chrome OS или ќе биде додаден на списокот.. И, се сеќаваме дека Гугл пред некое време одлучи дека Chromebook - некои стари модели и сите нови - можат да ги извршуваат апликациите за Android како мајчин јазик, движење што му даде многу поголема игра на вториот оперативен систем на интернет гигантот.

Конечно, кажете ви дека за инсталација ви требаат два компјутери: еден домаќин и еден како дестинација. Исто така, компанијата препорачува инсталирање преку употреба на USB-стик што ќе биде „уништен“ за време на процесот. Како што објавија од Арстехника, деструктивниот процес ќе ве натера да заборавите на користењето на ова pendrive во иднина. И на крај, истиот пост предупредува дека сигурно нема да го видиме Fuchsia OS како солиден производ до 2020 година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.