Google Home веќе ги интегрира Netflix и Google Photos

Почетна

Пред неколку дена Гугл ги охрабри развивачите на трети страни да развиваат «Дејства» за да ги интегрираат на Google Home. На овој начин, одредени карактеристики на апликации и услуги на трети лица може да се користат од удобноста на говорна команда. Ова е местото каде што Гугл ќе се дистанцира многу од конкуренцијата заради тоа колку е значајно да се биде отворен систем.

Беше на настанот на 4 октомври кога Google ја покажа интеграцијата на Netflix во Google Home. Функцијата ќе им овозможи на корисниците играјте содржина на Chromecast, или уреди компатибилни со Chromecast, со неколку едноставни говорни команди. Оваа долгоочекувана одлика сега им е ставена на располагање на некои корисници како и интеграцијата на „Фотографии на Google“.

Во поставките Помошник во апликацијата Google Home Може да го најдете делот «Видеа и фотографии», кој вклучува опции за поврзување на сметката на Нетфликс и активирање или деактивирање на интеграцијата на Фотографии. Оваа нова опција е активирана за некои корисници и влегува во распоредувањето што Гугл обично го извршува регионално, иако во овие делови сепак ќе треба да почекаме да имаме главен асистент Google Home за домот достапен за купување.

Резултатот од интеграцијата на Google Photos и Netflix во Google Home значи дека од удобноста на вашата дневна соба, можете да користите која било од овие гласовни команди: «Еј Гугл, покажи ми слики од Педро на ТВ„Или„ Еј Гугл, покажи ми фотографии од 10 декември 2016 година на „Фотографии на Google“ на ТВ. Веднаш, можете да ги имате сите тие фотографии или да репродуцирате содржина на Netflix без да мора рачно да комуницирате со уредите, само од удобноста при користење на говорни команди.

Многу интересна новина за оние кои веќе имаат Google Home дома и дека ќе можат да ги поврзат своите сметки на Нетфликс и Фотографии.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)