Google Home Mini, го анализираме најпристапниот виртуелен асистент по неговото пристигнување во Шпанија

Во Шпанија тоа веќе започна војната на виртуелните асистенти. Гугл беше првиот кој лансираше три производи, Home, Home Mini и неговата порта WiFi. Во меѓувреме, Apple е сè уште далеку од лансирање на HomePod во Шпанија, а Amazon веќе ја тестира Alexa на шпански јазик. Го тестиравме Google Home Mini и тука ви ги оставаме нашите впечатоци, иако од самиот почеток ќе ви кажеме дека имаме огромно разочарување.

Да го разгледаме подетално најевтиниот асистент за виртуелен дом на пазарот, и не е изненадувачки, цената има многу врска со нејзините можности и начинот на изведување ... Дали Гугл издаде недовршен производ? Откријте со нас.

Como siempre Toе разгледаме хардвер, дизајн и особено најважни во ваков производ, како ги извршува функциите за кои е создаден. Реалноста е дека иако треба да биде прилично едноставен производ, сфаќаме дека виртуелните асистенти (барем на шпански) не се далеку од стандардизација или станување масовен потрошувачки производ… дали овој тренд ќе се промени со месеци? Искрено се надеваме на тоа.

Дизајн: Мал, дискретен и функционален

Ништо што не знаевме Google Home Mini е лансиран во Шпанија во своите две верзии, црно-бело. Тоа е скоро совршена сфера која лесно се вклопува во раката и има висина од нешто повеќе од два сантиметри. Горниот дел е покриен со најлон, додека долната половина е изработена од поликарбонат. За основата наоѓаме портокалова силиконска гума за џвакање што ќе спречи да биде фрлено оружје на која било маса или полица, нешто што е многу добредојдено со оглед на тоа колку тежи производот малку.

Имаме физичко копче и прекинувач. Физичкото копче се наоѓа на дното на уредот, каде што областа со силикон за да се избегнат плаши. Во меѓувреме, на страна или на дното имаме прекинувач кој при лизгање ни овозможува да го активираме или деактивираме микрофонот. Во меѓувреме, во горниот дел имаме серија LED диоди, кои и покрај фактот што поголемиот дел од времето светнуваат во различни нијанси на бело, гледаме дека покажуваат различни бои како логото на Google кога уредот е вклучен. Овие LED диоди се оние што ќе ни кажат дали Home Mini слуша кога зборуваме со него. На ист начин, покрај прекинувачот за микрофон, имаме влез за microUSB, првата непријатна точка, бренд што може да постави стандарди со своите одлуки се одлучува за microUSB токму кога се зборува повеќе за USB-C, негативна точка од мојата глетка.

Звучник: Многу малку за производ од таа цена

Во Актуелидад Гаџет ажуриравме многу звучници на многу брендови. Знаеме дека во денешно време звучникот е хардвер што не треба да се штеди заради леснотијата на неговото производство и имплементација. Од оваа причина го знам тоа големината на Google Home Mini е повеќе од доволна за да се обезбеди пристоен звук, И не е така. Ако размислувавте да го користите Google Home Mini за да слушате музика, подобро размислете за друг поевтин и поефикасен производ.

Yourselfе се запрашате Зошто овој критичар е толку силен? Бидејќи Google Home Mini е дизајниран од и за виртуелен асистент, односно „Помошникот на Google“ може да се слушне совршено во многу неповолни ситуации, но кога ставате музика на промените на звукот, звукот е исклучително рамен, над 50% го засилува басот буквално исчезнува и ако стартувате над 80% од моќноста, звукот почнува директно да се нарушува. Јасно е дека звучникот е голем губитник во прилагодувањето на цената што Google го направи со Home Mini, сепак, Искрено, не мислам дека е изговор да се понуди звук еквивалентен на оној на безжичен звучник од околу 15 € од брендови како SoundPeats или Aukey. 

Намерата на Гугл е јасна, ако сакате да слушате музика пристојно плаќајте двојно за стандарден Дом, Google Home Mini е дизајниран единствено за да го искористите неговиот виртуелен асистент, доколку го најдете. Освен ова, треба да го знаете и тоа Работи само со Spotify Premium, па затоа треба да заборавите на спарувањето на Spotify ако не сте корисник што плаќа.

Виртуелен асистент: Сепак примитивен како што очекувавме

Можете да го погледнете видеото што го води овој преглед за да ги видите доказите. Јасно е дека „Помошникот на Google“ може да ни каже кој е следниот натпревар во ШпанијаКажете ни ги вестите за тој ден (тој има чудна фиксација затоа што секогаш ми ги нуди оние од весникот Ел Паис) или кажете ми какво ќе биде времето.

 

Кога ќе почнете да барате поконкретни работи, работите се менуваат. Тој се брани ако го прашате за тековната листа на хитови на Spotify или песна, но мора да бидете специфични и да не оставате простор за сомнеж. Кога ќе го прашате дали имате какви било настани што чекаат на календарот, тој ве остава исправен, првиот на челото. Значи, со сè што е над темите што ви се јавуваат, сепак, тој се брани луксузно со пребарувања на Google, тој можеше да ни каже каков е растот на Маријано Рахој, јасно е кои се приоритетите на Google.

Затоа, „Асистент на Гугл“ е сè уште далеку од тоа да биде виртуелен асистент на нашето денешно време и продолжува да остане пребарувач или давател на информации брзо.

Google Home: Заборавете ако очекувате да ви бидам домашен асистент

Имаме различни производи од Кугик како прекинувачи, сијалици, приклучоци, ламби ... итн. Не само тоа, туку и нашата канцеларија за автоматизација на домот го придружува потписот Ханивел, еден од најпрестижните во светот, секој ден уживаме во камери, сензори за гас и чад, сензори за движење ... Па, и покрај тоа што е на списокот на компатибилни брендови, Google Home навистина навистина успеа да управува со термостатот Honeywell. Сосема е невозможно во Шпанија да останат останатите производи да функционираат.

Овие производи, сепак, се целосно компатибилни со HomeKit и Alexa, виртуелни асистенти со кои немавме никакви проблеми. Мислам, да Google Home не е компатибилен со две од најпродаваните светски брендови за паметни домовиили, со што е компатибилен? Па очигледно зема луксуз со "Многу евтино" Светилки на Philips Hue и малку друго, бидејќи не успеавме правилно да работи со системите на Самсунг, да, со Chromecast интегриран во телевизорите на Самсунг, исто така е луксуз.

Мислење на уредникот

Веќе го прочитавте нашето искуство со Google Home Mini и ќе добиете идеја дека не можам да препорачам да го купите од неговото лансирање. Имам големи надежи дека Google ќе објави ажурирања и ќе се здружи со разни раце за да го промовира производот што ќе го претвори во нешто фантастично, но Google Home Mini не е ниту виртуелен асистент, ниту е пристоен звучник, ниту пак е домашен асистент.

Потоа Што е Google Home Mini? Од моја гледна точка, тоа е недовршен производ што Гугл го лансираше во обид да стигне до пазарот пред неговите главни конкуренти. Можете да го купите од 59 евра во „Ел Корте Инглес“, „Медијамаркт“ и „Карфур“.

Google Home Mini - Анализа, тестови и разочарувања
 • Оценка на уредникот
 • 3 ratingвезден рејтинг
59
 • 60%

 • Google Home Mini - Анализа, тестови и разочарувања
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Квалитет на аудио
  Уредник: 50%
 • Перформанси
  Уредник: 60%
 • Виртуелен асистент
  Уредник: 60%
 • Домашен асистент
  Уредник: 40%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 60%

Добрите

 • Дизајн
 • цена

Contras

 • Аудио квалитет
 • Некомпатибилности
 • „Помошникот на Google“ сè уште не е на висина на задачата

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.