Google Maps го менува начинот на кој ни ја покажува нашата локација на Android

локација на мапи на google

Момците во Google не престануваат да прават промени или да лансираат апликации. Пред неколку дена ја активирав апликацијата Google Trips и следниот ден Allo, платформата за пораки за која темелно зборувавме вчера. Голем дел од информациите што Allo може да ни ги понуди благодарение на „Помошникот на Google“ доаѓа од обемната база на податоци што Google со години создаваше преку својата услуга за мапи, со која можеме да бараме улици, продавници, ресторани за јадење, да пиеме кафе ...

И покрај напорите што ги прави „Епл“ во својот сервис за мапи, „Гугл“, кој е на овој пазар подолго време, има голема предност, иако се повеќе и повеќе корисници на „Епл“ почнуваат да се откажуваат од „Гугл мапс“ за да ја користат услугата „Гугл мапс“ природни мапи. Но на Андроид нема друга бесплатна алтернатива што ни овозможува да најдеме секакви информации покрај тоа што ги планираме нашите рути пеш, со автомобил, со автобус ...

локација-google-мапи-ios

Апликацијата Андроид штотуку доби мала надградба, практично забележлива на која е изменет начинот на кој се прикажува нашата локација. Претходно, и бидејќи сè уште се прикажува на iOS, нашата локација е претставена со сина точка со стрелка. Сепак, за неколку дена, нашата локација е прикажана со светилник со иста сина боја, на овој начин е многу полесно да се лоцира насоката кон која се движиме без да ги оставиме очите на екранот.

Колку е пократко продолжението на светилникот, толку е поголема прецизноста на правецот, додека ако е пообемна, апликацијата не е многу јасна каде одиме. може да биде проблем со компасот на нашиот уред, проблем што брзо се решава со повторно калибрирање со правење гест на осум, како што покажува апликацијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.