„Гугл мапс“ веќе ни овозможува да најдеме паркинг во Шпанија на полесен начин

Малку по малку и практично од нејзиното лансирање, Google ја направи апликацијата Google Maps апликација што мора да ја имате на сите наши уреди. Не само што ни овозможува да бараме места за забава, ресторани, распореди за јавен превоз ... туку и по последното ажурирање ни овозможува да најдеме паркинг на поедноставен начин.

Паркинг, особено ако живееме во големи градови, ие еден од проблемите што нè тера да се запрашаме во повеќе од една прилика, ако патуваме со јавен превоз или избереме да го користиме нашето возило. Во различните продавници за апликации, можеме да најдеме некои апликации кои ни помагаат во оваа мачна работа, но благодарение на Google Maps наскоро ќе престанеме да ги користиме.

Оваа функција, која во моментов не беше достапна во Шпанија, штотуку слета во нашата земја со додавање на 5 шпански градови: Аликанте, Барселона, Мадрид, Малага и Валенсија. Работата на оваа услуга се активира кога ќе ја утврдиме дестинацијата до која сакаме да одиме. Откако ќе се утврди, ќе не извести за тешкотијата или леснотијата што ќе ги најдеме за да можеме да го паркираме нашето возило.

За разлика од другите апликации, кои користат широка заедница на корисници за да ги покажат просторите каде што можеме да паркираме, Гугл тврди дека се потпира на историски податоци за да ги обезбеди овие информации, информации што, достапни во некои градови, автоматски ќе научат постепено да ги подобруваат информациите што ни ги нудат. Очигледно подобро од нас, никој нема да знае во кое време можеме да паркираме во близина на нашиот дом, особено ако живееме во центарот на некој град, но се цени што момците на Гугл прават се што е можно за да ни помогнат во оваа мачна работа да бараме паркинг, особено кога одиме во области на градот што не ги посетуваме редовно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.