Google Pixel 2 XL оди преку рацете на iFixit

Додека нов паметен телефон не помине низ рацете на момците на iFixit, многумина се корисници кои не се одлучуваат да го купат или не. iFixit се грижи за целосно расклопување на новите терминали што стигнуваат на пазарот за да провери дали поправката е едноставна или напротив не треба да се мачиме да го носиме во сервисен центар.

Резултатот што ни го нуди iFixit се движи од 1 до 10, при што 10 е максимална поправка на уредот, додека 1 означува дека можеме да го фрлиме директно во ѓубре. Последниот уред што минал низ рацете на iFixit е Google Pixel 2 XL, терминал за кој сите радуваат и според DxOMark има најдобра камера на пазарот.

Google, за разлика од повеќето производители, не избра да додаде две камери за да ужива во режимот на портрет, но целата работа ја извршува процесор дизајниран специјално за него, Pixel Visual Core. По целосно расклопување и монтажа на Google Pixel 2 XL, момците на iFixit тие му дале резултат од 6 од 10 можна, оценка што воопшто не е лоша ако ја споредиме со белешките што обично ги добиваат терминалите на Самсунг, иако не можеме да ги споредиме поради дизајнот на екранот, што е многу поразлично од Google Pixel 2 XL.

iFixit се издвојува како позитивни точки што некои компоненти како што се фотоапаратот и USB-C портот, како и страничните копчиња, тие се модуларни, така што нема проблем да ги замениме ако имавме проблеми со нив. Друга позитивна точка се наоѓа во употребените завртки, Филипс # 00, што ни овозможува да го расклопиме терминалот без да мора да инвестираме пари во специфични одвртувачи.

Сега започнуваме со не толку добри точки, поради лепилото што се користи за фиксирање на екранот, отворањето на терминалот ќе предизвика козметички оштетувања важно на рабовите од него, како што можеме да видиме на видеото. Ако сакаме да ја смениме батеријата, треба скоро целосно да го расклопиме терминалот, но мора да бидеме многу внимателни во процесот, бидејќи кабелот на екранот нема многу опуштено и можеме лесно да го скршиме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.