Google Stadia: што е тоа, која е нејзината цена и каталог со игри

Google Stadia

Пред неколку месеци, Гугл го претстави својот облог за светот на видео игрите преку Stadia, платформа за стриминг видео игри што ни овозможува да уживаме без претходно да ги инсталираме на нашиот компјутер, без оглед на тоа што станува збор, бидејќи работи на кој било уред , без оглед на вашиот хардвер.

Од своето објавување, компанијата најавуваше разни новости или модифицираше некои од нив што веќе ги објави, па затоа денес е навистина тешко да се знае што навистина ќе најдеме со „Стадија“ на 19 ноември, официјалниот датум на нејзиното лансирање во одредени земји. Тука објаснуваме што е Google Stadia, колку чини, што ни нуди и кој е нејзиниот каталог.

Што е Google Stadia

Google's Stadia ни нуди нов начин да уживаме во омилените игри без да ги земеме предвид во кое било време, ако тоа го правиме од компјутер или конзола, бидејќи игрите се извршуваат директно на серверите на Google, кои за возврат испраќаат до нашиот уред во форма на стриминг видео со дејства што ги извршуваме во секое време.

Единствениот хардвер неопходен за пристап и уживање во Google Stadia е далечинскиот управувач, далечински управувач кој се поврзува со мрежата Wi-Fi на нашиот дом и кој пак се поврзува со серверите што ја водат играта испраќајќи сигнал до платформата што сме користење, без разлика дали станува збор за паметен телефон, прелистувач или нашата телевизија преку Chromecast Ultra.

Со други зборови: Google Stadia е услуга што ни овозможува да играме од далечина каде и да сме. Stadia е роден да им овозможи на сите да уживаат во која било игра без потреба редовно да ја обновуваат конзолата или нашиот компјутер за да можат да уживаат во тоа во потполност без вообичаени ограничувања на застарен хардвер.

Обработувачката моќ на Google Stadia Супериорен е во однос на оној што го нудат Xbox One X и PlayStation 4 Pro, со вкупно 10,7 терафлопи. Оваа моќ на обработка им овозможува на платформата за видео-игри на Гугл првично да понуди максимална резолуција од 4k на 60 fps, на крајот достигнувајќи 8k резолуции на 120 fps.

Што ми треба за да уживам во Google Stadia

Google Stadia

Како и секоја услуга за видео-стриминг што нуди содржина од 4k, брзината на врската е исто така е фактор што треба да се земе предвид во Google Stadia, бидејќи во зависност од ова ќе можеме да уживаме во различен квалитет на видео.

 • За да уживате во целата содржина во 4k квалитет на 6 fps, HDR и 5.1 опкружувачки звук, минималната брзина на нашата врска мора да биде од 35 Mbps
 • За да пуштиме 1080 на 60 fps, HDR и 5.1 опкружувачки звук, ни требаат барем 20 Mbps
 • Минималните услови за да можеме да уживаме во Google Stadia на 720p и 60 fps со стерео звук, ни требаат барем 10 Mbps

Од каде можам да играм Google Stadia

Google Stadia

Google Stadia работи и на мобилни уреди со Android и на компјутери преку прелистувачот. И покрај тоа што апликацијата Google Stadia за iOS е достапна, не дозволува да уживаме во игрите на платформата, тоа само ни овозможува да ја конфигурираме и управуваме платформата на сите компатибилни уреди.

Во моментот само Google Pixels се компатибилни со Google Stadia, ограничување во форма на ексклузивност што ќе исчезне во наредните месеци, се додека Google не сака да види како не успева нејзината посветеност кон светот на видео игрите. Ако зборуваме за таблети, во моментов има само три модели официјално потврдени: Google Pixel Slate, Acer Chromebook Tab 10 и HP Chromebook X2.

Ако сакаме да уживаме на телевизија, ни треба контролното копче и Chromecast Ultra, односно оној што е вклучен во пакетот за лансирање заедно со далечинскиот управувач, бидејќи доаѓа со ажурирање на фирмверот што го прави тоа компатибилен со Google Stadia. Ова барање нема да биде потребно во наредните недели бидејќи Google го објавува ажурирањето за овој уред.

Ако имате телевизор управуван од Android, нема да биде до средината на 2020 година, кога ќе биде директно компатибилен со услугата и нема да биде потребно да се користи Chromecast Ultra за да може да уживате во оваа услуга на телевизија.

Во кои земји е достапна Google Stadia

За време на нејзиното лансирање, Google Stadia ќе биде достапен само во 14 земји:

 • Шпанија
 • Белгија
 • Финска
 • Канада
 • Данска
 • Франција
 • Германија
 • Ирска
 • Италија
 • Países Bajos
 • Норвешка
 • Шведска
 • Обединетото Кралство
 • САД

Колку чини Google Stadia

Google Stadia

За време на нејзиното лансирање, Google Stadia ќе биде достапна само преку месечна исплата за сметките на Stadia Pro, сметка дека има цена од 9,99 евра. И ова го велам, бидејќи од 2020 година, Google исто така ќе ви овозможи да уживате во Stadia Base, бесплатна сметка што ќе ни овозможи да уживаме во мал број игри со максимална резолуција од 1080 без 5.1 опкружувачки звук, само во стерео.

База Стадија Stadia Pro
Месечна цена слободен 9.99 евра
Максимална резолуција 1080p 4k на 60 fps
Игри Ограничен број Сите игри на платформата

Google Stadia

Покрај тоа што ќе ни овозможиме да уживаме во нашите омилени игри, ќе имаме можност да ги купиме и најновите игри кои штотуку излегоа на пазарот за да можеме да уживаме во нив. ако не се достапни на платформата на Google.

Верзијата Stadia Base, е дизајнирана како платформа за продажба на видео игри, како што можеме во моментов да направиме преку Steam, Epic Store или продавниците за видео игри на Xbox и PlayStation, бидејќи не мора да плаќаме месечна претплата во кое било време.

Игри достапни на Google Stadia

Google Stadia

Од 19 ноември, датумот на кој Google Stadia стапува во функција, ќе имаме само на располагање прилично намален каталог наслови, наслови што детално ги опишуваме подолу:

 • Одисеја на Assassin's Creed
 • Судбина 2: Колекцијата
 • YИЛТ
 • Само Танц 2020
 • Кине
 • Mortal Kombat 11
 • Црвениот мртов откуп 2
 • Thumper
 • Tomb Raider: Дефинитивно издание
 • Подемот на возачот на гробот
 • Сенка на возачот на гробот: Дефинитивно издание
 • самурај конфронтација

Од сите овие наслови, онаа што се најде на пазарот најмалку време е Red Dead Redemption, титула што хит конзоли во февруари, но тоа не слета на компјутер до пред неколку недели. Во текот на целиот месец декември, Google потврди дека ќе ги додаде следниве наслови:

 • Напад на Титан 2: Конечна битка
 • Борделандс 3
 • Дарсајдерс Битие
 • Dragonball Xenoverse 2
 • Симулатор за земјоделство
 • Final Fantasy XV
 • Football Manager 2020
 • Духовна реконска точка на прекин
 • ТАБЕЛАТА
 • Метро егзодус
 • НБА 2K20
 • RAGE 2
 • Рајзинг судења
 • Волфтеин: Јангблод

Една од насловите што најмногу возбуда се зголеми во светот на видео игрите во последните месеци е Cyberpunk 2077, игра што ќе пристигне во средината на 2020 година и која ќе биде достапна и на Google Stadia.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.