Google Talk ќе престане да работи на 26 јуни

Гугл веќе неколку години се обидува да го најде најдобриот начин да се натпреварува со Скајп. Google Talk се појави на пазарот во 2005 година, станувајќи комуникациски канал помеѓу корисниците на Gmail, тој беше план на Google да се бори со Messenger на Microsoft. Но, со текот на времето, Гугл започна да работи за да може да ообезбедете подобро корисничко искуство дозволувајќи бесплатно да се прават повици и видео повици. Тогаш се роди Hangouts, платформа што стана главен канал за комуникација помеѓу сите корисници на Gmail кои треба да остварат видео повици со најмногу 15 корисници заедно.

Но, по лансирањето Google DuoИмаше многу гласини кои почнаа да зборуваат за можно исчезнување на Hangouts од овој друг нов клиент, клиент што е достапен само за мобилни платформи и чиј главен проблем е ограничувањето на бројот на корисници за остварување видео повици. Набргу откако Google го претстави Запознајте се со Google Hangouts, новата платформа се фокусираше на деловниот свет за овој вид услуги. Во меѓувреме, додека Google снема и ги расчистува сомнежите за иднината на видео повиците, компанијата со седиште во Mountain View штотуку објави дека ветеранот Google Talk ќе престане да работи на 26 јуни оваа година.

Беше очекувано, иако чудното е што живеам со Hangouts толку долго. Корисниците, кои се навистина малку, кои продолжуваат да користат Google Talk, ќе добијат е-пошта со најава за затворање на услугата и тие автоматски ќе бидат префрлени во Hangouts. Google обично мисли на сè и има воспоставено профил наречен Dense Roster во рамките на опциите за конфигурација, што ќе овозможи да се понуди истото искуство како и со Google Talk, детал од Google, но кој исто така ќе исчезне со текот на времето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.