HBO Шпанија веќе има апликација за Smart TV, но не за сите

Пристигнувањето на HBO во Шпанија беше малку трнлив и можеби резултат на брзањето. Иако е точно дека им нуди на сите корисници на својата платформа можност да можат да уживаат во целата нејзина содржина преку различните мобилни екосистеми, немаше апликација за паметни телевизори, што ги принудуваше корисниците да ги поврзуваат своите уреди со телевизија на различни начини доколку тие сакаа да уживаат во содржината на HBO на големиот екран дома. Но, се чини дека чекањето е готово, бидејќи стриминг фирмата штотуку ја заврши лансирајте наменска апликација за паметни телевизори, но само за моделите на Samsung.

Иако е точно дека Самсунг е крал во продажбата на овој вид на уреди, LG, нејзиниот најголем ривал, исто така има значителен удел на пазарот во овој сегмент, но нема природна апликација за уживање, меѓу другите, во играта на тронови во голема смисла. Според HBO, оваа апликација е компатибилна со сите Samsung Smart телевизори произведени од 2012 година сè до логично овие денови. За да можеме да го користиме, треба само да го ажурираме телевизискиот софтвер, така што тој ќе се појави во форма на апликација.

Во моментов се чини дека плановите за лансирање апликација за LG не се размислуваат или барем компанијата не објави ништо во врска со тоа. Исто така, нема новости за лансирање апликација за конзолите Sony и Microsoft. Во тоа време, само корисниците на Apple TV, Vodafone TV, iOS и Android Тие имаат природна апликација за да можат да уживаат во услугата директно на нивните уреди.

Тогаш тие ќе речат дека ако Нетфликс има доминантна позиција, дека ако го монополизира пазарот, дека ако ова, дека ако другиот ... Netflix како Spotify нуди апликации за уживање во нивната содржина преку стриминг на која било платформа што можете да си замислите и дека, очигледно, има можност да го стори тоа. Ако стартувате услуга од ваков тип и сакате таа да стане популарна, мора да имате предвид дека ако не понудите средства, тоа е многу комплицирано.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Антонио Моралес dijo

  Па, малку по малку ќе се појави на другите паметни телевизии. Засега мора да се задоволиме со она што постои.

 2.   куачан dijo

  Се чини неверојатно дека услугата со таква големина не е способна да започне со сите извршени должности. Нема начин да гледате нешто без да поврзете уред (не PS4) со ТВ

  Содржината е привлечна, но како корисник на LG TV и PS4 тешко ми е да поверувам дека треба да се вратам во 2000 година и да го поврзам компјутерот преку кабел со телевизорот за да гледам серија или филм на HBO.

  Јас сум во пробен месец и секако дека ќе го откажам веднаш штом ќе заврши. Апсолутно ништо не сум видел, бидејќи не е време да се жичам и да се поврзуваат компјутерите. Тоа е минато.

 3.   Fran dijo

  Здраво, можете ли да ми кажете како да го преземам Spotify на мојата нова телевизија LG со WEBOS 3.5? Како што е наведено во вестите, се вели дека е достапен како Нетфликс, но не можам да го најдам.
  Ви благодариме.