Helio X30, 10-јадрен процесор на MediaTek

Кога вчера ја видовме презентацијата на новиот модел МедијаТек на MWC, бевме прилично изненадени од сработеното овој нов Helio X30. И тоа е дека фирмата работи напорно и сака да ги скрати растојанијата со Qualcomm, но исто така не сака производителите на мобилни уреди и другите да одат во мода на производство на сопствени процесори и затоа тие го претставија овој нов чип, најмногу моќна на фирмата до денес.

Многу се приликите што диктираме паметен телефон од висока, средна или ниска класа во зависност од процесорот што го монтира, очигледно е дека треба да се внимава на остатокот од компонентите и градежните материјали, но моќноста и ефикасноста на сетот обично е обележана од процесорот и овој нов МедијаТек изненадува - на хартија - со својата моќ и ефикасност.

За да му помогне на процесорот, ова е снимено од двајца идеални придружници за патување, GPU на PowerVR Series7XT Plus и Категорија 1 LTE модем. Овој сет значи дека тимовите што го монтираат новиот MediTek Helio X 30 ќе можат да ги подобрат перформансите во однос на помоќниот претходен модел за 35% и енергетската ефикасност до 50% во однос на сегашните вредности.

Овој процесор 10 нанометри со три-кластерска архитектура и 10 јадра Има две јадра Cortex A-73, четири Cortex-A53 и уште четири Cortex-A35, со сето ова е засаден како најмоќен на компанијата и од МедиТек не уверуваат дека веќе се во производство. Можеби до средината на годината би можеле да ги видиме на мобилни уреди и да тестираме дали се навистина спектакуларни како што беа прикажани на презентацијата, тие изгледаат добро.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.