HMD Global го најавува доаѓањето на Android P на целата Nokia

Се чини дека некои производители сериозно го сфаќаат прашањето за ажурирање на своите уреди до најновите достапни верзии на оперативниот систем и тоа е HMD Global ги објави сите модели на Nokia ќе добијат Android P. Соопштението беше објавено на презентацијата на новите Nokia 5.1, Nokia 3.1 и Nokia 2.1.

Дека ажурирањата само за уредите на Google во моментот на лансирање се чини дека не завршуваат во сите опсези, но производителите може да забележат одреден притисок во случај Nokia да започне да се ажурира пред останатите модели на компании како Samsung, LG, Huawei, итн, итн.

Производител посветен и смел со ажурирања

Без сомнение, овие изјави дадени од Нил Бродли, Глобалниот менаџер за маркетинг на компанијата во вчерашната презентација не може да се сфати лесно и ако тие го потврдија тоа, тоа е затоа што тие ќе се усогласат Посветеноста на надградбите е задача што ја чекаат повеќето од денешните производители кои имаат оперативен систем Андроид, но во текот на остатокот од годината и особено на почетокот на следната, сето ова може да се промени. Останува да видиме дали на крајот се придржуваат или не, но засега тие веќе официјално го објавија тоа.

Nokia, бидејќи е во рацете на HMD Global, лансираше вкупно 14 уреди на пазарот без да ги земе предвид оние што немаат Android, па затоа имањето на Android Stock во сите нив може да биде удар на масата. Останува уште многу работа и првата што треба да ги стави батериите е самата Nokia, но очигледно дека објавата не остава никого рамнодушен од периодот од 2 години што Гугл им го додава на производителите на најактуелни модели да се ажурира, не можеше да дојде до ништо со оваа реклама од Nokia. Фрагментацијата на Андроид останува задача што чека на Google и се надеваме дека ќе бидат преземени сите мерки за да се започне ова прашање еднаш и засекогаш.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.