HMD Global собира 100 милиони УСД повеќе за да продолжи да расте

 

Nokia

HMD Global, кој сега е сопственик на Nokia телефони, објави вчера а собирајќи дополнителни 100 милиони долари од разни инвеститори да го прошири своето деловно работење и да го финансира растот на компанијата во втора година.

Сè укажува на тоа дека компанијата сака да направи поголем скок и благодарение на инвестицијата во режија на Гинко Вентурс, со седиште во Geneенева, преку Алфа Гинко ДОО. компанијата може да направи уште еден важен скок во светот на паметните телефони. Овој случај исто така вклучува и учество на DMJ Asia Investment Opportunity Limited и Wonderful Stars Pte. Ltd., подружница на FIH Mobile Ltd.

Нокиа е сè уште жива и покрај сè

Од купувањето од страна на HMD Global, фирмата ветеран финска го има името само на своите уреди и малку друго, но ова не спречува Nokia да биде жива. Не е потребно да се сеќаваме на минатите времиња бидејќи сите веќе ја знаат оваа компанија и ја знаат нејзината траекторија, но сега таа може да заживее од пепелта со неколку лансирања и нови проекти на ум, иако тоа нема многу врска со Nokia за која сите знаевме минато време.

Флоријан Сеиче, извршен директор на HMD Global, се заблагодари на направената инвестиција:

Задоволни сме што овие инвеститори ќе ни се придружат на нашето патување за да го напишеме следното поглавје за телефоните на Nokia. Нашата амбиција е да испорачаме одлични паметни телефони кои ги воодушевуваат нашите обожаватели, кои остануваат верни на нашите фински корени и карактеристиките по кои брендот Nokia отсекогаш бил познат. Нашата цел е да бидеме меѓу најдобрите на пазарот за паметни телефони ширум светот и досегашниот наш успех ни дава доверба да продолжиме да напредуваме на патот на раст во 2018 година и пошироко.

Создадено на 1 декември 2016 година, компанијата дистрибуираше повеќе од 70 милиони телефони на брендот посветени на ова ново поглавје во историјата на телефоните на Nokia ширум светот. Во фискалната 2017 година, HMD Global објави вкупен приход од 1,8 милијарди евра заедно со оперативна загуба од 65 милиони евра (77 милиони долари).

Од Светскиот конгрес за мобилни телефони во 2017 година, финската компанија воведе 16 нови уреди и воведе големи партнерства со индустриски тешки тегови како Google и ZEISS, покрај долгорочните стратешки односи со Nokia и FIH. На минатиот Светски конгрес за мобилни телефони 2018, HMD Global го објави тоа ќе биде главен глобален партнер на водечката програма на Google за Android: Android One, со доставување на комплетен каталог на паметни телефони на Нокиа до семејството Андроид Еден, така што има Nokia за некое време ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.