Хувер H-прочистувач 700, преглед на овој голем прочистувач на воздухот

Прочистувачите на воздухот се производ кој станува сè попопуларен, особено во ова време кога поленот станува непријател број еден за алергиските граѓани. Истото се случува кога зборуваме за големите градови, каде што загадувањето може да произведе нивоа на гасови во домовите кои не се соодветни за секојдневниот живот и можат да предизвикаат болести.

Неодамна ги анализиравме алтернативите во Актуалидад Гаџет, и денес го донесуваме Хувер H-прочистувач 700, прочистувач на воздухот со голема големина и кој вклучува овлажнител меѓу другите предности. Откријте ги со нас неговите главни моменти, и секако и слабостите.

Материјали и дизајн

Хувер е традиционална фирма, која попрво ќе ја паметите по нејзините големи успеси со правосмукалките во минатото. Во моментов нејзината палета на производи е многу обновена, меѓу нив ја наоѓаме и Прочистувач на H, доста интересен вертикален и квазицилиндричен прочистувач на воздухот. Долната површина е наменета за решетката за вшмукување на филтерот во сребрена боја, пластична. Истото се случува со горниот дел, белата пластика каде наоѓаме две рачки што можат да се повлечат за транспорт, детали за работата и горната област, каде што се случува магијата.

 • Бои: Сребрена / Сребрена + Бела
 • тежина: 9,6 кг
 • Димензии: 745 * 317 * 280

Оваа горна област има прочистена решетка за излез на воздухот и контролен панел со кружна ЛЕР што ќе го означи статусот. Имаме различни функционалности во овој панел за допир за кои ќе зборуваме подоцна. Задниот дел останува со проекција и капакот на филтерот. Кога го отстранувате, ќе најдеме систем за собирање кабел кој е исто така доста ценет, иако да, пропуштивме значително поголем кабел земајќи го предвид видот на производот со кој се занимаваме. Бидејќи има автоматска ролна, кабелот не може да се замени со подолг.

Технички карактеристики и филтрирање

Овој Hoover H-Purifier 700 има WiFi и Bluetooth конекција на комбиниран начин за употреба преку апликацијата, нешто што изненадува поради неговата разновидност. Исто така, има сензор за тревога за високи стапки на јаглерод диоксид, како и сензор за температура и влажност, нешто што се цени со оглед на локацијата на производот и колку е важен овој тип на податоци во секојдневна употреба. Од друга страна, имаме и сензор за честички од 2,5 и 10 nm. Лично, Мислам дека оној со ПМ 2,5 ќе беше доволен.

На врвот го имаме дисплејот кој ќе не информира за квалитетот на воздухот во реално време. Имаме предупредувања за одржување на филтрите, за кои ќе разговараме подолу. Имаме три слоја на филтрација со надворешен филтер што може да се пере, филтер Хера H13 и филтер за активен јаглен што ќе ни овозможи да продолжиме со инактивирање на полен, особено интересен за страдалниците од алергија. Така, овој уред е теоретски погоден за простори до 110 метри, ние го тестиравме на простори од приближно 55 квадратни метри. Има елиминација на VOC и максимумот на прочистени кубни метри на час ќе биде 330, елиминирање на 99,97% од ситните честички.

Употреба и режими

Hoover H-Purifier 700, кој можете да го купите на Амазон, Има три основни режими: Ноќен, Автоматски и Максимален, кои ќе бидат конфигурирани преку панелот за допир и преку апликацијата. Како и да е, Е имаме и овлажнител и дифузер за арома, кои можеме да ги надополниме со производите вклучени во пакувањето. Тоа е интересен додаток на овлажнителот кој не е толку присутен кај многу високо-прочистувачи на воздухот, па затоа е дополнителен додаток.

Од своја страна, преку апликација можеме да го конфигурираме H-прочистувачот да го користи преку два многу популарни виртуелни асистенти, за кои зборуваме Alexa и асистент на Google на Амазон. И во двата случаи, тој ќе биде интегриран во нашата листа на уреди и ќе ни овозможи да го вклучуваме и исклучуваме уредот по своја волја, како и да ја програмираме работата надвор од апликацијата обезбедена од самиот Хувер. Апликацијата може да се подобри, има кориснички интерфејс кој нè потсетува на многу други извонредни производи со азиско потекло, сепак го прави она што го ветува.

Додатоци и мислење на уредникот

Имаме во H-Purifier 700 опсегот H-Essence, што е серија мали шишиња есенцијални масла кои ќе бидат поставени директно, со шишето во диспензерот. Ова значи дека во теорија можеме да користиме само есенцијални масла Хувер бидејќи шишето се вклопува во уредот. Сепак, реалноста е дека можете да го наполните ова шише ако сакате со есенцијални масла од трети страни, нешто што препорачувам да заштедите трошоци. Ова не е случај со филтерот, кој се чини дека е целосно комерцијален, но не советуваме гребење, особено во овој случај затоа што цената е прифатлива во споредба со ривалите на пазарот. Имаме и Х-биотика, низа дезинфекциони и пробиотички елементи кои се воведуваат во диспензерот.

Протокот на воздух е теоретски 360º, сепак, сензорите ми дадоа малку поинаква оценка од другите релативно повисоки производи. Прочистената воздушна цевка не изгледа толку моќна како што може да се очекува од производ што ветува до 300 кубни метри на час, покрај тоа, ова значително ќе ја наруши тишината, што при мала брзина е прифатливо, но во ноќниот режим колку што очекував. За луѓето со потешкотии со спиењето бучно, прочистувачот на H ќе треба да се исклучи. Ова е наше искуство со H-Purifier 700.

Овој H-прочистувач ни нуди алтернатива за не премногу висока цена, која не штедеше на додатоци како што е овлажнител, сензорите или диспензерот за есенции, но во одредени детали останува чекор подолу од другите високо-прочистувачи како Dyson или Филипс. Сепак, разликата во цената е озлогласена и дури ни нуди поголем капацитет. Најлошото нешто во нашето искуство е апликацијата, барем во нејзината верзија за iOS. H-Purifier 700 можете да го набавите од 479 евра на Амазон.

Прочистувач H-700
 • Оценка на уредникот
 • 3.5 ratingвезден рејтинг
449
 • 60%

 • Прочистувач H-700
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: Мај 27 2021
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Способност за прочистување
  Уредник: 70%
 • Поврзување и апликација
  Уредник: 50%
 • Карактеристики
  Уредник: 70%
 • Резервни Делови
  Уредник: 70%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 70%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 70%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Убав дизајн
 • Многу функционалности
 • Голем број на сензори

Contras

 • Лоша апликација
 • Релативно краток кабел

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.