HP го повлекува ажурирањето што спречи употреба на касети со мастило од трети страни

HP

Оригиналните касети за печатачи, каква и да е марка, секогаш се многу поскапи отколку ако се определиме за касети од други бели марки, да го наречеме на друг начин. Иако е точно дека производителите ни ги продаваат своите печатари за да живеат од потрошен материјал, многу корисници избираат да не ги користат оригиналите, особено ако многу го користат печатачот. HP и сите производители на печатачи се свесни за тоа и не презедоа ништо досега за тоа сè до пред еден месец, кога ажурирање на фирмверот од HP ги направи бескорисни сите касети од трети страни во HP печатарите.

Преку ова движење, HP сакаше да ги принуди производителите да поминат низ обрачот и да ги користат нивните чипови, логично плаќајќи ја американската фирма или да се посветат на други брендови, иако според успехот на овој предлог на HP, производителите исто така тие би прифатиле или продолжи како порано. Конечно HP објави официјална изјава во која се извинува што не комуницирал однапред оваа лепенка и тоа исто така ќе започнат ажурирање што овозможува оневозможување на безбедносниот механизам што одбива неоригинални касети.

Очекуваниот датум за објавување на ова ново ажурирање е закажано за две недели од сега, но ако едвај чекате печатачот да го добие, можете да поминете низ следниот линк, каде што HP ќе го објави соодветното ажурирање за отклучување на употребата на касети од трети страни.

Ако сакаме да го извлечеме максимумот од нашиот печатач, најдобро што можеме да сториме е да користиме оригинални касети, особено ако го користиме за печатење фотографии, каде што разликата во квалитетот може да биде најзабележителна во кадите што ги користи едниот и другиот производител.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.