HP претставува нов Chromebook фокусиран на образовната средина

Ако неодамна разговаравме дека Google има намера малку да ги остави Chromebook-те настрана, ништо не е подалеку од реалноста, можноста за инсталирање на Google Play на Chrome OS направи овој тип на нискобуџетни (и перформанси) уреди да се кренат како пена. Ова е добро познато од HP, затоа одлучи да претстави нов уред кој е фокусиран на секторот кој најмногу го привлекува овој производ, едукативниот. Тогаш ќе му дадеме нов уред на овој Chromebook, бидејќи можеби професионалците за образование не се единствените заинтересирани, тој може да направи трик и за вас и да биде вашиот прв контакт со Chrome OS.

За жал, компанијата не видела соодветно да ни соопшти кои ќе бидат техничките спецификации на уредот, имајќи ја предвид инфографиката на презентацијата, ако можеме да добиеме идеја за она што е познато како кабриолет, таблет и компјутер во еднакви делови. Екранот на допир се чини дека е присутен, но одзади можеме да видиме интересна тастатура. Ова несомнено ќе го направи многу подобро за одредени апликации. Името избрано за уредот е Chromebook x360 11 G1 Education Edition.

За полнење ќе најдеме USB-C врска, што замислуваме дека ќе биде компатибилно и за излез на слика и за воведување уреди за складирање, секако предмет на можностите на Chrome OS како оперативен систем. Иако уште еднаш го потенцираме неговиот ротирачки екран 360 as како негово главно богатство со цел да го заслепи образовниот пазар.

Цената не се потруди да ја објави, само што во април ќе биде достапна за сите заинтересирани страни, но секако и земајќи ги во предвид и останатите цени на другите брендови, замислуваме дека лесно ќе се движи околу 250 евра достапна крајна цена.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)