HTC Vive Focus ќе се појави на пазарот пред крајот на годината

Во последниве години отидовме раѓање на виртуелната реалност за целата публика, рака под рака со Фејсбук со Oculis Rift и HTC со Vive. Двете платформи се единствените што ни нудат ваков тип на содржина, иако решението на HTC, и покрај тоа што е поскапо, е продадено повеќе од предлогот на Facebook.

На крајот на минатата година, HTC го претстави Vive Focus, очила за виртуелна реалност чиишто лансирањето беше исклучиво ограничено на Кина. Главната разлика помеѓу новиот Vive Focus и Oculus Rift од Facebook и HTC Vive е што овој модел не бара поврзување со моќен компјутер за да функционира, што го прави навистина независно искуство.

Исто така, за разлика од другите очила кои се обидуваат да ги имитираат со имплементација на нашиот паметен телефон, HTC Vive Focus нуди просторно следење, за да можеме слободно да се движиме околу нашата околина, нешто што не можеме да го направиме со Gear VR, Daydream View и други. HTC Vive Focus е првиот очила за виртуелна реалност што се продава на светскиот пазар и поддржува движење во шест степени на слобода, без да мора да прибегнува кон надворешни сензори, со што станува најдобриот од двата света

Најавата за глобалното лансирање на Vive Focus беше објавена на Конференцијата за развивачи на игри во Сан Франциско. На истата конференција, HTC потврдува дека веќе им го стави на располагање на програмерите потребниот комплет за развој, така што тие ќе можат да започнат да создаваат специфични игри за да извлечат максимум од оваа нова генерација. Vive Focus вклучува а Екран со висока резолуција AMOLED и напојуван од чип Snapdragon 835. Е биде достапен во електрична сина и бадемово бело. Конечните цени по кои ќе се појави на пазарот не се откриени, па ќе мора да почекаме неколку месеци, но слична е и првата генерација на HTC Vive.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.