Html2Text: Трикови за претворање на веб-страница во обичен документ со текст

Html2Text

Html2Text е интересна бесплатна апликација која ќе ни помогне да конвертираме, целата содржина на веб-страница во едноставен документ со обичен текст.

Добивката може да биде огромна ако земеме предвид дека информацијата што е предложена на одредена веб-страница, можеби ќе треба да ја зачуваме во документ на Word; има одредени трикови за користење на оваа алатка наречена Html2Text инаку, цела низа чудни ликови ќе се појават во овој процес, што не е ништо повеќе од обичен разговор.

Зошто да не копирате и залепите наместо да користите Html2Text

Некој во овој момент може да помисли дека полесен и поправилен начин за извлекување на информативната содржина на една веб-страница е во „копирај и залепи“; Иако е точно дека ова може да понуди добри резултати, но со оваа задача може да се пренесат голем број на карактери кои се дел од html кодирањето на секоја веб-страница. Препорачуваме да користите а Html2Text за да имате целосно чист текст и ослободени од овој тип на карактери, само треба да го сторат следново за да ја постигнеме нашата цел:

 • Отворете ја веб-страницата и одете во написот во кој сте заинтересирани да ја извлечете нејзината содржина.
 • Сега само треба да ја копирате целата URL што припаѓа на наведената статија.
 • Десен клик на кој било дел од содржината на статијата што сте ја отвориле во прелистувачот.
 • Од контекстуалното мени изберете ја опцијата што вели «Зачувај како«
 • Изберете локација на тврдиот диск и напишете го името што го сакате.
 • Сега отворено Html2Text и увезете во датотеката што претходно ја копиравте.
 • Изберете го копчето за да започнете со реализација.

Html2Text 02

Тоа е сè што треба да направиме Html2Text, добро за неколку секунди ќе имаме датотека со исто име, но во формат TXT, што ќе ги содржи сите информации без никакви чудни карактери. Мора да земете предвид дека форматот за зачувување на веб-страницата треба да размислува за опцијата што вели „целосна страница“ во спротивно, зборовите со акцент или други ќе се појават на необичен начин.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Работа dijo

  Многу добро да господине. Вие ме поштедивте многу од „гуглистични“ главоболки при пребарување. Тоа е само она што го ветува и што го барав со клучните зборови што ги ставив. Благодарам многу.