HTV Vive Focus, новите очила за виртуелна реалност од HTC без кабли

Иако лансирањето на системот за виртуелна реалност на HTC дојде подоцна од оној на Oculus, многумина беа корисници кои знаеја паметно да изберат и се определија за системот за виртуелна реалност на тајванската компанија, систем кој нуди повеќе квалитет и слобода кога станува збор до играње игри, иако нејзината цена е повисока од онаа на нејзиниот ривал.

Тајванската фирма претстави нов уред за виртуелна реалност наречен HTC Vive Focus, независен систем без кабли и на кој не е потребно додавање на мобилниот за да може да го користи. Овој проект, кој е спроведен заеднички со Qualcomm, е на половина пат помеѓу очилата за виртуелна реалност HTC Vive и Samsung.

Мора да се има предвид дека овој нов модел не стигнува до пазарот за да го замени или замени моделот Vive, но дека овој модел е ориентирана кон секторот за образование, демонстрирајќи го истиот интерес како „Мајкрософт“ и „Самсунг“, и со кој сака да стане друг наставен медиум во едукативните центри за да го олесни учењето на студентите.

HTV Vive Focus се насочени кон кинескиот пазар, но компанијата планира да претстави наскоро сличен уред за американскиот и европскиот пазар, што според некои гласини може да се нарече Затемнување, име што не е официјално потврдено. Како што изјави компанијата за време на презентацијата, во моментов има повеќе од 100 развивачи кои создаваат содржина за овој нов уред.

Внатре во HTC Vive Focus наоѓаме процесор Qualcomm Snapdragon 835 заедно со два AMOLED дисплеи, од кои резолуцијата не е специфицирана. Тие доаѓаат со две контроли, слични на оние што се наоѓаат во моделите Google на DayDream и Samsung Gear VR, за да ја контролираат содржината прикажана на очилата и да комуницираат со неа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.