Huawei го обновува својот лаптоп MateBook D 15 со нови чипови на Intel

mate book d15

Малку по малку бројот на лаптопи што ги ажурираат своите процесори во новата генерација на Intel е поголем и Huawei не може да остане зад себе. Овие нови чипови од Intel се предодредени за најдобра опрема за професионални или видео игри. Huawei им се придружува на овие уреди кои ги вклучуваат новите чипови со обновување на својот главен лаптоп со многу интересни спецификации во замена за многу привлечна цена.

Овој нов MateBook естетски е многу сличен на неговиот претходник, првото нешто што го гледаме е дека го одржува својот дизајн на целиот екран со речиси никакви рамки. Обновен е, но не губи ништо од тоа што ни го понуди неговиот претходник, како што се палењето на отпечаток од прст, камерата интегрирана во тастатурата или обратното полнење што ни овозможи да полниме други уреди со дел од внатрешната батерија на лаптопот.

Huawei MateBook D 15 2021: Технички карактеристики

Екран: 1080-инчен 15,6p IPS LCD

Процесор: Intel core i5 11-та генерација 10nm

GPU: интел ирис xe

Рам: Двоен канал 16 GB DDR4 3200 MHz

Складирање: 512 GB NVMe PCIe SSD

Оперативен систем: Windows 10 Насловна

Поврзување: Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1

Батерија: 42 Wh

Димензии и тежина: 357,8 x 229,9 x 16,9 mm / 1,56 kg

Precio: 949 €

Целиот екран

Екранот од 15,6 инчи е протагонист на овој лаптоп Huawei бидејќи го окупира скоро 90% од предната површина. Неговата резолуција не е меѓу највисоките во сегментот, бидејќи останува на голи 1080p, но квалитетот е повеќе од прифатлив. Huawei истакнува дека тие многу работеле на овој IPS панел, постигнувајќи треперење што е скоро невозможно да се цени и во голема мера ја намалува емисијата на сина светлина, со што се избегнува замор на очите на долгите работни сесии.

Моќност и брзина

Неговиот нов процесор, 11-та генерација Intel Core, е несомнено најдобриот мотор што може да го има овој тим, постигнувајќи според Huawei a 43% побрзо во споредба со неговиот претходник. Во случај на графичкиот процесор, Huawei оди подалеку и гарантира дека благодарение на ова нов графички чип, вашиот компјутер ќе може да извршува процеси 168% побрзо од неговиот претходен модел.

Цена и достапност

Новиот лаптоп Huawei MateBook D15 2021 е достапна сега по почетна цена од 949 €, затоа е многу препорачана опција ако бараме компјутер способен за сè со квалитетни материјали по разумна цена.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.