Huawei го најавува EMUI 9.0, најголемото ажурирање на неговиот оперативен систем базиран на Android

Кинеската компанија продолжува да биде меѓу водечките светски брендови и пред неколку дена го оддалечи Apple од второто место во продажбата на мобилни уреди. Сега компанијата е потопена во ИФА во Берлин и објавува доаѓањето на EMUI верзијата 9.0, големо ажурирање за слојот за прилагодување заснован на оперативниот систем Андроид.

Како дел од првите прилагодени системи засновани на Android Pie, покажува EMUI 9.0 нешто помалку „наметлив“ слој отколку што обично знаеме и ова му овозможува на корисникот да има нешто супериорно корисничко искуство благодарение на интуитивниот интерфејс и новите функции.

Ванг Ченглу, Претседателот на софтверско инженерство Хуавеи ЦБГ објасни на прес-конференција во ИФА:

Денешните паметни телефони спаѓаат низа карактеристики што можат да бидат огромни за обичните корисници. Поради оваа причина, многумина ја изразија својата фрустрација кога станува збор за справување со посложените функции. Во овој контекст ќе развиеме верзија на ЕМУИ. EMUI 9.0 е роден од заложба за создавање пријатно, доследно и едноставно искуство. Исто така, со објавувањето на EMUI 9.0, Huawei станува еден од првите производители на мобилни телефони што воведе сопствен оперативен систем базиран на Android Pie, што мислам дека кажува многу за нашите блиски односи со Google.

EMUI 9.0 според Huawei, е дизајниран да им помогне на корисниците да уживаат во подобро корисничко искуство на нивните уреди и поздрав живот, земајќи го во предвид бројот на часови што ги поминуваме во гатање со телефони, затоа ни претставува нова дигитална табла, која следи метрики за употреба на уреди и им овозможува на корисниците да поставуваат квоти за секоја апликација; и Wind Down, што им помага на корисниците да се релаксираат пред спиење, заедно со подобрувања во потрошувачката на енергија на уредот.

Засега EMUI 9.0 е во бета верзија, која сега е отворена за регистрација. Дополнителни функции ќе бидат објавени заедно со претстојната серија Huawei Mate 20 со сите дополнителни функции имплементирани во овој нов EMUI, да, немаме официјален датум на објавување надвор од самата презентација. За да се регистрираме и да ја користиме оваа бета верзија, едноставно мора да ја посетиме нејзината официјална веб-страница.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.