Huawei официјално го претставува Huawei G9 во Кина, иако под друго име

Huawei

Машината на Huawei, еден од најистакнатите производители на мобилни уреди на тековниот пазар на мобилни телефони, продолжува незапирливо презентирајќи нови терминали со огромен квалитет, со извонреден дизајн и со цени што се прилично прифатливи за скоро секој џеб. Денес кинескиот производител официјално го претстави во својата земја на потекло Huawei Maimang 5, кој ќе пристигне во Европа под името Huawei G9.

Името на претставениот смартфон можеби можеби нè доведува во заблуда, но Huawei минатата година веќе го лансираше Hhuawei Maimang 4 во Кина, кој го направи своето деби во Европа кратко потоа под името Huawei G8. Тука ви ги кажуваме сите информации откриени денес, чекајќи производителот официјално да го објави G9 во Европа во наредните денови.

Дизајн

Huawei G7 и Huawei G8 станаа два од најуспешните мобилни уреди на Huawei благодарение на големиот екран што ни го понуди, со речиси никакви рамки, со огромна моќност и пред се со внимателен дизајн, повеќе типично за терминал од т.н. висок опсег отколку за среден опсег на кој припаѓале.

Со овој Huawei G9 повторно се случува малку повеќе од истото. Екранот се враќа на 5.5 инчи, затворен во многу рафинирано метално тело, со мазни линии и криви исцртани со голема прецизност. Мерењата на овој Maimang 5 се 151.8 мм висок за 75.7 мм ширина. Дебелината е 7.3 милиметри, а тежината на терминалот е 160 грама.

За разлика од другите прилики, овој Huawei G9 ќе има некои кривини, па дури и во задниот дел може да забележиме мало искривување.

Екран

Во однос на екранот, овој Huawei G9 повторува со a 5,5-инчен дисплеј со Full HD резолуција од 401 точка на инч и тоа ни нуди 2.5D заштита.

Не се соочуваме со најдобриот екран на пазарот, но без сомнение ќе биде еден од најдобрите што можеме да го најдеме во уред со цена што ќе се појави на пазарот и особено во уредот од т.н. среден опсег .

Процесор и меморија

Внатрешно наоѓаме а Qualcomm кученце 625, што овој пат ќе биде поддржано од 3 или 4 GB RAM меморија. Овој процесор има 8-јадрена архитектура и работна фреквенција до 2 GHz. Што се однесува до графичкиот процесор, наоѓаме Adreno 506. Сето ова значи дека моќта и перформансите на овој нов Huawei G9 се повеќе од сигурни. Во која било верзија на терминалот.

Во однос на внатрешното складирање наоѓаме две различни верзии, една од нив 64 GB и уште 128 GB. И во двата случаи, ова складирање можеме да го прошириме со картички microSD до 128 GB.

Камери

Во овој Huawei Maimang 5, кој наскоро ќе биде преименуван во Европа како Huawei G9 монтира задна камера што монтира Сензор за 298 мегапиксели Sony IMX16 со откривање фаза, шест леќи и оптичка стабилизација на сликата. Несомнено, во квалитетот на овие фотоапарати никој не се сомнева и е дека Sony е вклучен, крајниот квалитет на направените слики изгледа уверен.

Една од одличните карактеристики што ќе ја најдеме на овој нов терминал на Huawei е неговата можност за снимање видеа во 4K резолуција.

Што се однесува до предната камера, откриваме дека таа монтира сензор од 8 мегапиксели кој исто така има отвор на леќата f / 2.0. Huawei отсекогаш сакал да ни понуди можност за правење скоро совршено селфи, а овојпат нема да биде помалку со овој Huawei G9 кој ќе биде достапен во Европа многу скоро, или барем се надеваме на тоа.

Автономија

Една од предностите на различните терминали на G-фамилијата на кинескиот производител е автономијата што ја нуди батеријата. Со овој Huawei G9, кинескиот производител сакаше уште малку да ја подобри оваа одлика, монтирање на батерија од 3.340 mAh.

Во моментов не ја знаеме автономијата што ќе ни ја понуди овој терминал, но ако ги земеме Г7 и Г8 како референца, можеме безбедно да го користиме уредот 48 часа, што е секако многу интересно.

За да се заокружи овој проблем, Huawei G9 вклучува USB конектор тип C со вклучено брзо полнење што ќе ни овозможи да го полниме терминалот со трепкање на окото.

Достапност и цена

Huawei Maimang 5 ќе се појави на пазарот во Кина на 21 јули како што потврди и самиот производител. Можеме да ги најдеме во две различни верзии, кои ќе ги имаат следниве цени;

  • Верзија со 3 GB RAM меморија; САД долар 360
  • Верзија со 4 GB RAM меморија; САД долар 389

Сега, за да го видиме во Европа, останува само Huawei да ја потврди промената на името во Huawei G9 и да го објави официјално, нешто што може да се случи во наредните денови.

Мислење слободно

Huawei го стори тоа повторно и успеа официјално да претстави нов многу избалансиран терминал, со некои повеќе од интересни карактеристики, со дизајн кој станува сè повнимателен и рафиниран и пред се со многу ниска цена. Во моментов не е познат датумот за неговото пристигнување во Европа, но за неколку дена ќе започне да се пласира во Кина, да, под друго име.

Секој со сигурност го зема пристигнувањето на ова Huawei Maimang 5 на европскиот пазар, иако тоа ако е со името на Huawei G9, како што веќе се случи со претходните верзии од овој тип. Се надеваме дека не треба да поминат премногу денови за кинескиот производител да го официјализира овој уред во Еурипа, но засега треба да почекаме да го запознаеме и да го пробаме.

Што мислите за карактеристиките, спецификациите и особено цената на овој Huawei G9?. Кажете ни во резервираниот простор за коментари на овој пост или преку една од социјалните мрежи каде сме присутни и каде сакаме да разговараме за ова и за други прашања со вас.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.