Huawei работи на флексибилен паметен телефон

Екран за преклопување на Samsung

Пред неколку години, Самсунг покажа видео во кое може да ги видиме придобивките што може да ни ги понуди паметен телефон или електронски уред што се склопува. Ни ги покажа придобивките затоа што веќе започна да работи на технологијата што ќе ја дозволи. Но, тој не е единствениот, Како Samsung, LG исто така работи неколку години на уред кој може да ни понуди екран што може да се склопи да понудиме најголемо количество информации во најмал можен простор. Но, се чини дека освен Корејците, има и други производители на паметни телефони кои работеа на тоа веќе некое време. Huawei објави дека порано или подоцна би можел да има подготвен модел на смартфон со целосно функционален екран за преклопување.

Ричард Ју, извршен директор на Huawei, наведува дека во моментов работат на прототип, но не прецизираше дали уредот на кој работи ќе се состои од два посебни екрани или еден, наведувајќи дека предизвикот со кој се соочуваат се обидува да го елиминира расположивиот простор помеѓу нив. Во моментов главни производители на екрани ширум светот се LG и Samsung, поради што и двете компании веќе неколку години се обидуваат да понудат сериски уреди со овие типови карактеристики.

Huawei нема фабрики посветени на производство на екрани, па затоа е повеќе од веројатно дека објавата што ја дадовте не е поврзана со флексибилен екран, како што сте сакале да се стремите, туку тоа би бил уред со два независни екрани, иако и двајцата можат заеднички да прикажат споделена работна површина.

Не знаеме кога оваа технологија ќе биде достапна за масите, но ми се чини дека сè уште е рано да уживаме во паметен телефон со преклопен екран дека може брзо да се претвори во таблет, ако земеме предвид дека единствените модели што ги видовме се прототипови кои малку се виткаат без воопшто да се преклопат, како на видеото што го спомнав погоре од Samsung.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.