Huawei FreeBuds SE, осветување на формулата [Анализа]

Huawei Freebuds SE - кутија

Huawei продолжува да работи на понуда на важни аудио алтернативи, не само во делот на „најпремиум“ производи, но неговата палета на слушалки прави безброј функции достапни за сите корисници кои инаку би биле невозможни.

Го анализираме Huawei FreeBuds SE, економската алтернатива со поништување на шум и голема автономија. Ќе ја анализираме оваа евтина верзија на најчестите слушалки Huawei, како и дали навистина вредат по цена во која е тешко да се поверува кога ќе ги пробате.

Материјали и дизајн: Квалитет и изглед

Како би можело да биде поинаку, кога ќе ја отворите кутијата на Huawei FreeBuds SE се забележува квалитет. „млазен“ финиш за оваа нане зелена боја која е анализираната единица, иако Тие се нудат и во бела боја за најкласичните корисници. Многу компактна големина во формат на pillbox, која има единствена USB-C порта на задната страна, LED индикатор на предната страна и копче за поврзување внатре.

Системот за отворање е класичен, со доволен отпор и воочен квалитет во однос на завршувањето на уредот доста висок, што од друга страна ниту нас не изненадува со оглед на нашето искуство со брендот.

Huawei Freebuds SE - затворено

 • Големина на слушалката: 20,6*20*38,1 мм
 • Должина на куќиштето за полнење: 70*35,5*27,5 милиметри
 • Тежина на слушалките: 5,1 грама
 • Тежина на кутијата за полнење: 35,6 грама

Пакувањето е класика на Huawei за овие футроли. Внатре во кутијата ќе ги најдеме куќиштето за полнење и слушалките веќе внатре. За возврат, две дополнителни влошки со мала и голема големина, бидејќи оние во кои се вметнати слушалките се со средна големина.

Треба да се напомене дека имаме работа со „мешан“ систем на интраурални слушалки, односно кои се вметнуваат во увото, што ќе биде од корист за системот за поништување на аудио, но со дизајн сосема сличен на оној на обичните FreeBuds, што, од моја гледна точка, е многу поволна точка на ниво на удобност . во нашите тестови Не сме забележале дека лесно паѓаат.

Многу сме изненадени од должината на USB кон USB-C кабелот што е вклучен со производот, и тоа не прецизно прекумерно, туку стандардно. Кабелот е премногу краток Јас би рекол околу четири инчи.

Исто така ни е јасно дека тоа нема да биде проблем за речиси секој корисник, бидејќи сите имаме мноштво од овие кабли.

Технички карактеристики

Внатре, овие слушалки Имаат добар број на сензори, нешто што не тера да мислиме дека се соочуваме со многу поскап производ отколку што е. Трите главни сензори се:

Huawei Freebuds SE - Врска

 • Г сензор
 • сензор за ефект на сала
 • Инфрацрвен сензор

Очигледно, секој од овие сензори работи за да ни понуди дополнителна функционалност, за која ќе зборуваме во текот на целата анализа, како и обично.

Овие FreeBuds SE имаат поврзување со Bluetooth 5.2, една од најновите верзии достапни на пазарот. Слично на тоа, тој е целосно компатибилен со новиот систем за спарување за уредите Huawei и Honor, како што се нивните мобилни телефони или компјутери.

На ниво на отпор, овие слушалки се со IPX4 сертификат, Засега ќе не уверат дека имаме можност да го користиме на нашите тренинзи или под услови на слаб дожд, бидејќи потта нема негативно да влијае на нив.

Звучен систем и квалитет

Што се однесува до звукот, овие FreeBuds SE користат драјвер од 10 милиметри (динамичен драјвер), составен од ултра чувствителна полимерна дијафрагма. Според Huawei:

Huawei Freebuds SE - објави

Суптилните вибрации даваат богати текстури во огромно звучно поле. Вокалите се нагласени во триканална избалансирана аудио рамка, што го прави совршен медиум за ценење на целата ваша омилена музика.

квалитет на звукот Средните и високите ми се чинат сосема адекватни, стандардно се правилно приспособени и не трпи при свирење на тешка музика во овие параметри, каде што правилно ги диференциравме различните инструменти и вокални разлики.

Басовите се доволно моќни, иако во претерано комерцијалната музика може да го покрие остатокот од содржината, иако токму тоа се бара во тие жанрови.

Автономија и функционалност

Huawei FreeBuds SE Имаат опсег од 6 часа за репродукција на музика со едно полнење, екстремно што успеавме да го потврдиме во нашите тестови. Ако тоа што го бараме е да имаме разговори, остануваме околу 4 часа.

Севкупно, сметајќи на обвиненијата што ќе ни ги обезбеди случајот, би можеле да достигнеме опсег од помеѓу 20 и 24 часа автономија:

 • По слушалки: 37mAh
 • Кутија за полнење: 410mAh

Времето на полнење ќе биде 1,5 часа за слушалките и 2 часа за куќиштето за полнење, па немаме брзо полнење или безжично полнење.

Со апликацијата AI Life можеме да управуваме со Систем за контрола на гестови, кој е ограничен на систем со двојно допирање, како и автоматска репродукција кога ги ставаме на уши.

 • Микрофонот нуди доволен квалитет за редовно одржување повици, без „професионален“ или „премиум“ резултат.

Треба да се напомене дека немаме поништување на шум при репродукција на музика, само за време на телефонски повици. Од своја страна, системот за обработка нуди добра елиминација на заостанување во игрите, во нашите тестови тие беа доста компетентни во овие услови, нешто што обично е доста проблематично кај слушалките со намалена цена.

Мислење на уредникот

FreeBuds SE обично се цени околу 39 евра, нешто неверојатно ако се земат предвид неговите функционалности, квалитетот на звукот и интеграцијата што ни ја нудат. Најуспешната боја несомнено е онаа што ја анализиравме (нане зелена), но белата верзија нуди плус елеганција благодарение на добрите завршетоци.

Ако сакате да влезете во вистински безжични слушалки, Без сомнение, овие FreeBuds SE се опција по непобедлива економска цена.

FreeBuds SE
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
39,99 a 49,99
 • 80%

 • FreeBuds SE
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: 11 септември на 2022
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Квалитет на аудио
  Уредник: 80%
 • Микро квалитет
  Уредник: 75%
 • конфигурација
  Уредник: 90%
 • Автономија
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 85%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Материјали и дизајн
 • Квалитет на аудио
 • цена

Contras

 • Краток USB-C кабел

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->